Home / Algoritmalar / Algoritma Analizi Nedir? Asimptotik Analiz

Algoritma Analizi Nedir? Asimptotik Analiz

Bir problemin çözümü için algoritma üretmek pek çok farklı probleme genel bir çözüm getirmemize olanak sağlar. Ancak bir problem için birden fazla algoritma üretmek de mümküdür. (Arama algoritmaları, en kısa yol algoritmaları, sıralama algoritmaları vs) Peki hangi algoritmanın daha iyi olduğunu nasıl anlayacağız? İşte burada devreye Algoritma Analizi kavramı giriyor.

Algoritma konusunda pek çok kriter söz konusu olabilir. Mesela kullanıcı dostu olması, modüler olması, güvenli olması gibi etkenler vardır. Algoritma performansı konusunda fikir vermesi açısından bize her algoritmada uygulanabilecek bir analiz yöntemine ihtiyacımız ortaya çıkıyor. İşte Asimptotik Analiz nedir sorusunun cevabı da biraz burada aslında.

Asimptotik Analiz ile bir algoritmanın performansı hakkında fikir yürütebiliriz. elbette bu analiz bize bir algoritmanın kaç saniye boyunca çalışacağını söylemeyecek. Bu analizin temel gayesi çeşitli algoritmaların ne boyutta veri üzerinde işlem yapılırsa yapılsın nasıl bir performans koyabileceğini göstermek.

Mesela bir arama algoritması söz konusu olsun. Bu arama algoritmasının kaç adımda işini bitirebileceğini Asimptotik analiz ile analiz edip diğer algoritmalarla performansını karşılaştırıp, işimize hangi algoritmanın yarayacağını kestirebiliriz. Bu analizin en güzel yönü kaç tane veri girileceğinin önemi olmamasıdır. 10 veri için geçerliyken 1 milyon veri için de geçerlidir. Önümüzdeki derslerde konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz beklemede kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir