Home / Arduino Dersleri / Arduino Kurulumu

Arduino Kurulumu

Arduino bileşenleri konusundan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Arduino kurulumu nasıl gerçekleşir buna bakacağız.

Öncelikli olarak kolay adımlardan başlayalım. İlk hedefimiz bilgisayarımız ile Arduino cihazımızı birbirine bağlamak olmalı.

İlk olarak Arduino kartınızı bilgisayara entegre etmek için standart bir USB kablosu işinizi görecektir. Arduino UNO, Arduino Deumilanove, Nano, Arduino Mega 2560 ya da Diecimile cihazlarını bu standart kablo ile bağlayabilirsiniz.

Eğer Arduino Nano sahibiyseniz ihtiyacınız olan USB kablosu A to Mibi B olarak tarif ettiğimiz türden kablolardır. Aşağıda Görselini görebilirsiniz.

Arduino Yazılımı Kurulumu

Şimdi Arduino cihazımızı programlayabileceğimiz yazılıma ihtiyaç duyduğumuz aşamaya geldik. Arduino IDE olarak adlandıracağımız programı resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Birçok işletim sistemi için üretilmiş sürümler bulunmaktadır. Biz Windows için olanından devam edeceğiz. Zip halinde inmiş dosyaları unzip edelim.

Şimdi Arduino kartımızı bilgisayarımıza takalım. Bilgisayarımıza bağladığımız USB sayesinde Arduino kartı çalışmaya başlayacaktır. Bu onun için yeterledir. Tabii tek güç opsiyonu bu değil, external şekilde de güç vermek mümkündür.

Zipten çıkardığımız dosyalar içerisinde arduino isimli bir exe programı bulunmaktadır. Buna çift tıkladığımızda Arduino IDE başlayacaktır.

Programımızı açtıktan sonra yeni bir proje oluşturmamız mümkündür. Ya da var olan bir proje üzerinden devam edebilirsiniz.

Şimdi File => New seçeneğini seçelim.

Bu şekilde sıfır proje oluşturabilirsiniz. Arduino IDE üzerinde örnek programlar da mevcuttur. Bunlar hazır bir şekilde size sunulmaktadır. Bunun için File => Example => Basics => Blink seçeneğini seçelim. Bu program sizin bir led’i yakıp söndürmenizi sağlayan yazılımı içermektedir.

 

Arduino Cihazınızı Seçin

Yükleme esnasında problem oluşumunu engellemek için cihazınızın modelini seçmeniz gerekmektedir. Bunun için Tools => Board bölümüne gidin ve cihazınızın modelini işaretleyin.

Serial Port Seçimi Yapın

Arduino cihazınıza bilgisayarınızdan veri gönderebilmeniz için port seçimi yaplasınız. Bu genelde COM3 ve daha yükseği şeklindedir. Çünkü COM1 ve COM2 başka donanımlar için ayrılmıştır. Tools => Serial Port bölümüne gelin ve USB kablonuzun takılı olduğu Serial Port’u seçin.

Programınızı Cihazınıza Yükleyin

Evet bu işlemi yapmak için aşağıdaki yapıyı tanımanız sizin için çok iyi olur.

A – Kodlarınızda compile error’a sebebiyet verebilecek bir hata var mı bunu kontrol eder.

B – Kodlarınızı cihazınıza yükler

C – Yeni Sketch oluşturmanızı sağlar

D – Örnek Sketch açar

E – Sketch’i save eder.

F – Serial Monitor’ü açar.

Programı yüklemek için Upload (B) butonuna basın ve yükleyin. Bu işlemi yaparken cihazınıza bakın. RX ve TX ledlerinin blink ettiğini göreceksiniz. Eğer Upload işlemi başarıyla sonuçlanırsa “Done Uploading” Mesajı karşınıza gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir