Home / Arduino Dersleri / Arduino Program Yapısı

Arduino Program Yapısı

Arduino programlama sürecinde Arduino’nun genel program yapısını bilmek gerekir. Pek çok program dili gibi esnek olmayan bu dil C dili referansında oluşturulmuştur. Ancak özel yapısına uyularak kod yazılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımızda Arduino kurulumu konusuna değinmiştik. Bu yazımızda Arduino program yapısına değineceğiz. Bu arada belirtelim, Arduino IDE olarak tanımladığımız programın adı Sketch’dir. Arduino ürünlerinin programlanması işine yaramaktadır.

Arduino Program Yapısı

Arduino programlama yapısı 3’e ayrılabilir. 1. Si Structure yani genel yapı, 2.’si Values yani değişkenler üçüncüsü ise fonksiyonlardır.

İlk olarak Arduino program yapısına yani Structure’ı inceleyelim. Siz Sketch ile bir proje oluşturduğunuzda 2 tane fonksiyonun geldiğini göreceksiniz.

  • Setup() fonksiyonu
  • Loop fonksiyonu

Arduino Setup Fonksiyonu

Arduino setup fonksiyonu nedir ne işe yarar diye soruyorsanız hemen cevabımızı verelim. Bu fonksiyon programınız çalıştırıldığında oluşmasını istediğiniz değerleri ya da fonksiyonları çağırdığınız kısımdır. Burada çağrılan ifadeler bir kere oluşturulur.

Burada örneği pin mod değişkenleri diğer değişkenler, kullanılacak kütüphaneler gibi tek seferlik tanımlamaların kullanılacağı yerdir. Nesne yönelimli programlama aşina olanların bildiği Constructor yapısına benzetebiliriz. (Benzetebiliriz diyorum, elbette aynı şey değil). Yani bu kısma, program sürecinde kullanmak istediğiniz global değişkenleri girebilirsiniz. Pin numaralarını buradan deklare edebilirsiniz.

Arduino Loop Fonksiyonu

Arduino Loop fonksiyonu nedir diye soruyorsanız önce loop nedir ona bakalım derim. Loop döngü demektir. Setup fonksiyonunun aksine bir kez çalışmaz, sürekli çalışan bir fonksiyondur. Bu kısımda Serial olarak veri gönderebilir ya da veri alabilirsiniz. Arduino’ya uzaktan veri gönderdiğinizde cihazın bu veriyi alabilmesinin nedeni sürekli olarak bu loop fonksiyonunun çalışıyor olmasıdır.

Programlamak istediğiniz işlemlerin esas programlanacağı kısım burasıdır. Çünkü Arduino Loop fonksiyonu sürekli çalışan bir fonksiyondur. Burası sayesinde Arduino’muzu sürekli kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir