Home / Arduino Dersleri / Arduino Setup Fonksiyonu & Loop Fonksiyonu

Arduino Setup Fonksiyonu & Loop Fonksiyonu

Arduino Setup Fonksiyonu Nedir?

İçerik

Özellikle Arduino programlamaya yeni başlayan arkadaşlar, Arduino Ide’de yeni bir proje oluşturduklarında karşılarına gelen setup fonksiyonuna dikkat etmişlerdir. void türünden bir fonksiyon olan setup fonksiyonu mikroçip programlamada özel bir fonksiyondur. İşlemci ilk olarak çalıştığında bu fonksiyon ilk olarak çalışmaktadır. Tek sefer çağrılan bu fonksiyonla programımızdaki temel ayarları düzenleyebiliriz.

Setup fonksiyonunu nesne yönelimli programlamadaki Constructora benzetebiliriz. Tabii ki aynı şey değildir, burada temel söylemek istediğimiz, Arduino’yu ilk çalıştırdığımızda otomatik olarak setup fonksiyonunun çalıştığıdır. Setup fonksiyonunda genelde klasik olarak serial iletişim set edilir. Bu fonksiyonun içeriği sizin yazdığınız programa göre değişiklik gösterir. Mesela bir ethernet modülü kullanıyorsanız, bağlantının hazır edilmesi işlemini Arduino Setup Fonksiyonu ile gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda fonksiyonun örnek bir gösterimi yer almaktadır.

 

Arduino Loop Fonksiyonu Nedir?

Loop demek döngü demektir. Loop fonksiyonu da bu doğrultuda sürekli kendisini tekrar eden bir döngüdür. Bunu while döngüsüne benzetebilirsiniz, ancak bilmeniz gerekir ki, while döngüsünde döngü belli bir şarta bağlıdır, o şart sağlandığında döngü sona erer (ermeye de bilir). Arduino Loop Fonksiyonu Döngüsü ise sonsuz bir döngüdür. Sizin işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için sürekli kendisini tekrar eder. Eğer bir konsol uygulaması yazdıysanız ve bunu döngü kullanmadan gerçekleştirdiyseniz işleminizi tamamladıktan sonra programın exit code ile çıkış yaptığını, yani programın sonlandığını görmüşsünüzdür. Bir mikro işlemcide ise bunun olması söz konusu olamaz. Çünkü mikroişlemci sürekli olarak kendisine belirtilen işlemleri yapmalı, gerektiğinde Seriali (ya da Bluetooth’u, etherneti, wireless’ı vs…) dinleyebilmelidir. İşte bunu sağlayan Arduino loop fonksiyonudur.

 

Loop fonksiyonunun setup fonksiyonundan farkı yalnızca bir kere değil, daimi olarak çalışmasıdır. yani loop fonksiyonu son satıra geldikten sonra tekrar ilk satıra döner ve kendisini tekrar eder. Programlamaya aşina olmayan arkadaşlar için bu garip gelebilir, ancak bu sayede biz bir çok işlemi mikroçiplere yaptırabilmekteyiz. Aşağıda örnek bir loop fonksiyonunu görebilirsiniz.

Yukarıdaki kodu açıklayalım, byte komut global bir değişkendir. loop fonksiyonunun içerisine baktığınızda while(Serial.available() > 0 diye bir şart görmektesiniz. Bu ifade seri porttan bir bilgi geldiğinde seri porttan gelen bilgiye odaklanmasını sağlar. komut = Serial.read() fonksiyonu seri port üzerinden 1 byte okur ve komut değişkenine aktarır. Eğer gelen byte 48 ise (48, 0 sayısının ASCII kodudur)  “0 komutu aldım” yazısını ekrana basar, değilse diğer ifadeyi ekrana basar. delay(1000) ise 1 saniye bekle anlamındadır. Bu kodları örnek olarak yazdım. değilse ileride uzun uzun anlatacağız bunlar zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir