Home / Arduino Dersleri / Arduino Veri Tipleri

Arduino Veri Tipleri

Bir önceki yazımızda Arduino Program yapısından bahsetmiş ve temel fonksiyonlara değinmiştik. Bu yazımızda ise Arduino Veri Tipleri nelerdir bunlara değineceğiz. Esasen programlamaya yabancı olmayan, özellikle de C dilini bilen insanlar için oldukça kolay kullanılabilir veri tipleri bulunuyor. Tablo halinde verecek olursak;

void Boolean char Unsigned char byte int Unsigned int word
long Unsigned long short float double array String-char array String-object

Arduino Void Kullanımı

İçerik

Void bir fonksiyon deklerasyonudur. Geri dönüş tipi olmayan fonksiyonları tanımlar. Normalde fonksiyonlar tiplerine göre veri return eder. Mesela int tipindeki bir fonksiyon bir sayı return etmek zorundayken, String tipindeki bir fonksiyon String return etmelidir. Ancak hiçbir şey return etsin istemiyorsak, yalnızca verdiğimiz işi yapmasını istiyorsak void tipinde fonksiyon oluştururuz.


Void Loop ( ) {
   // Kod içeriği
}

Arduino Boolean

Boolean özel türde bir dbyeğişkendir, yalnızca iki çeşit değer saklar. Memory’de (RAM’de) yalnızca 1 byte yer kaplamaktadır. Boolean bir değişken ya true değeri alır ya da false.


boolean dogrumu= false ;
boolean yanlismi= true ; 

Arduino Char

C diline hakim olanlar iyi bilecektir, C dilinde String işlemlerini char değişkeni ile hallederiz. Normalde bir char değişkeni bir tane karakter saklar. Ancak liste şeklinde oluşturabilen char değişkeni sayesinde String ifadelerinizi saklayabilirsiniz. Char ile ilginç olan bir diğer konu ise, char değerine bir sayı atadığınızda hata almazsınız. Derleyici bunu ASCII karakter kodu olarak yorumlar. Mesela char değişkenine 65 sayısını atarsanız bu A demektir. (büyük A)


Char chr_a = ‘A’ ;
Char chr_c = 65 ;

Yukarıdaki iki değişken de A değerine eşittir.

Arduino unsigned char

Unsigned char, char değişkeninden farklı olarak yalnızca 1 Byte’lık yer kaplar. Bu veri tipi sayıları 0-255 arasında encode eder.


Unsigned Char chr_y = 121 ; //bu ifade y değerine karşılık gelir

Arduino byte

8 bitlik sayılar tutar. 0’dan 255’e kadar.


byte m = 25 ;// m değişkenine direkt olarak 25 sayısı atanır.

Byte değişkeni önemlidir çünkü Serial.read ile okunan ya da Serial.write(byte değişkeni) yazdırılan verilen byte cinsinden alınır. Bu yüzden sık sık byte değişkeni kullanılacaktır.

Diğer değişkenleri tek tek anlatmaya gerek bulmuyorum, çünkü hiçbiri Arduino’ya özel bir değişken değildir. Tüm yazılım dillerinde işleri ne ise Arduino üzerinde de aynı işe yararlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir