Home / Blog / Amerika’da Yazılım Mühendisi Maaşları

Amerika’da Yazılım Mühendisi Maaşları

Pek çok kişinin merak ettiği konuların başında, Amerikadaki yazılım mühendisi maaşları geliyor. ABD’de yazılım mühendisi ifadesini Türkiye’dekiyle karıştırmamak gerek, ABD’de lise mezunu birisi dahi eğer yazılım işiyle uğraşıyorsa, Software Engineer ünvanını alıyor. Diplomana fetişizmleri olmadığından olsa gerek, bu tip tabirleri çok kafalarına takmıyorlar. Biz bu yazıda Yazılım Mühendisi derken, Bilgisayar mühendisliği mezunlarından tutun da, lise mezunu bir yazılımcıyı bile kast ederek, yazılım mühendisi diyeceğiz.

Peki ABD’de yazılım mühendisi maaşları ne civarda? Algoritma Uzmanı olarak araştırma yaptık ve bir takım sonuçlara ulaştık.

Amerika’da Yazılımcı Maaşları

ABD’de toplam 821.000 yazılımcı olduğu söyleniyor, yani neredeyse 1 milyona yakın yazılımcı var. Tüm yazılımcıların kazandıkları ortalamaya vurulduğunda yıllık 95.840 dolar kazandıkları görülüyor. Tabii bu yıllık toplam kazançları. Aylık olarak düşünürsek 8000 dolara tekabül ediyor. Tabii ABD’de net kazanç diye bir tabir yok. Sana maaşını vergi falan kesmeden verirler, sen de maaşından vergini ödersin. Eyaletlere göre vergi oranı değiştiği için, net kalan para da değişiyor.

ABD’de yapılan maaş memnuniyeti (Salary satifiy) anketine göre 5 üzerinden 3.2 gibi bir değer var. Yani yazılımcılar nedense maaşlarından çok da memnun değilmiş. Tabii bunlar ortalama yaklaşım. ABD’de en düşük yazılımcı maaşı yıllık 42.000 dolar yani aylık 3500 dolar gibi bir ücrete tekabül ediyor. En yükseği ise yıllık 150.895 dolar yani yaklaşık aylık 12.500 dolar oluyor. Tabii bu en üst düzeydeki yazılımcılar için geçerli.

Saatlik Ücretler

Yazılımcıların saatlik ücretleri ABD genelinde 42 dolar civarında. En düşük saatlik ücret 22 dolar iken, en yüksek 72 dolar olarak görülüyor. ABD’deki yazılımcıların %90’ını full time çalışırken, %10 ise part time çalışıyor.

 

Yaptıkları İşe Göre Ücretler

Tabii ki her yazılımcı birbiriyle aynı işi yapmıyor, doğal olarak da aynı ücreti almıyorlar. Gruplara ayrılarak bakıldığında şu sonuç karşımıza çıkıyor.

Top End Software Engineer: Bu arkadaşlar yüzde birlik kesime giren en üst düzeydeki yazılımcılar. Yıllık kazançları 150.000 doların üzerinde.

Senior Yazılım Mühendisleri: Senior demek kıdemli demek, yani tecrübenin de ötesinde, proje yöneticiliği ve benzeri seviyelerde bulunan yazılım mühendisleri kast ediliyor. Bu arkadaşlar yıllık 118.000 dolara yakın para kazanıyorlar.

Tecrübeli Yazılım Mühendisleri: En az 5-6 sene tecrübesi olan, iş bilen yazılım mühendisleri kast ediliyor. Bu kesim yıllık 89.000 dolara yakın para kazanıyor.

Junior Yazılım Mühendisleri: Junior derken bir kaç yıllık tecrübeye sahip, pek de tecrübesi olmayan yazılımcılar kast ediliyor. Bunların da yıllık maaşları 67.000 dolar civarında.

Yeni Başlayan Yazılım Mühendisleri: Her yerde olduğu gibi Amerika’da da yeni başlayanlara pek para vermiyorlar. Bu arkadaşların da yıllık maaşları 47.000 dolar civarında.

 

Eyaletlere Göre Maaşlar

ABD’de en yüksek yazılımcı maaşları Washington DC’de veriliyor. Ardından Slikon Vadisi’nin bulunduğu California Eyaleti geliyor. Bu eyaletleri sırasıyla Alaska ve Newyok takip ediyor.

 

Kaynak: https://www.sokanu.com/careers/software-engineer/salary/

3 comments

  1. üff ne para haa burda iş bulamıyosun :.(
    saati en düşük 22 dolar muazzam bi rakam

    • 8 saat çalışan biri yaklaşık 175 dolar kazanır. Ayda 5250 dolar her gun calisirsa tabii. Vergi odemesiyle beraber 4000 dolar gibi bir rakam yapar muazzam para diyerek abartma TL ye cevirme zaten adamlar dolar kullaniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir