Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir bilgisayar mühendisi olarak bu rehberi hazırlama gereksinimi hissettim. Malum sınav sonuçları açıklandıktan sonra gençler de haklı olarak bölüm tercihi telaşı içerisine girdi. En çok merak edilen bölümlerden bir tanesi olan Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkında bilinmesi gerekenleri tek tek sıralayıp açıklayalım.

Bilgisayar Mühendisliği bölümü her şeyden önce mühendis yetiştirmeyi hedefler: Nasıl ki bir doktor yetiştirmenin hedefi aşı yapan bir birey yetiştirmek değilse, bilgisayar mühendisliği bölümünün hedefi de kod yazan bir birey yetiştirmek değildir! Bilgisayar mühendisliği bölümü her şeyden önce mühendis yetiştirmeyi amaçlar. Mühendis sorgulamayı, analiz yapmayı, sorunlara KALICI ÇÖZÜM üretmeyi bilen, Sistemi standarta oturtan, devamlılığını sağlamakla birlikte, geliştirilebilirliğinin de önünü açan kişidir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Bitirenler İş Bulma Konusunda şanslıdır: Çünkü Gerek dünyada gerekse de Türkiye’de yazılım ve genel olarak bilgi işlem teknolojileri gelişmektedir. Bu da mühendis ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Ancak bu işin kendinizi geliştirmeye dayalı olduğunu bilmeli, devletten hazır iş beklememelisiniz. Ciddi bir sektör olduğu için, konuyu bilmeyen kişilerin iş yapmaları tolore edilmez. Beceriksiz bir doktor ya da beceriksiz bir avukat görebilirsiniz. Ancak beceriksiz bir bilgisayar mühendisi göremezsiniz. Görseniz de kısa süre sonra işsiz kalır. Eğer bu bölümü seçecekseniz, yüzleşmeniz gereken pek çok konu olacak. Diğer pek çok bölümün öğrencileri mezun olunca kendilerini geliştirmeyi bırakır. Çünkü ihtiyaçları olmaz. (Aslında ihtiyaçları vardır, ancak imza yetkisi gibi saçma sapan haklar yüzünden paralarını kazanırlar, bu yüzden vasatlıklarını korurlar) Bilgisayar mühendisliğinde ise iş esas mezun olduktan sonra başlar.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Kod Yazmak Zorundasınız Evet! : Eğer bilgisayar mühendisi olmak için kod yazmak şart mı sorusunu soruyorsanız, evet yazmak zorundasınız. Zaten Kod yazmayı bilmeden pek çok dersi geçmeniz imkansız. Kod yazmak işin ufak bir kısmıdır. Daha fazlasını yapmanız gerekecek. Bölüme girdiğinizde eninde sonunda şunu diyeceksiniz “Keşke diğer şeyler de kod yazmak kadar kolay olsaydı” 🙂 Yani bu bölüm eninde sonunda size kod yazmayı öğretir. Hocalar değil, bölüm öğretir.

 

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Matematik Şart mı? Kusura kalmayın ama bu soruyu soranlara şunu sormak istiyorum, siz matematik yapmadan mı mühendislik bölümünü kazandınız? Tabii ki şart, Hatta bu tüm mühendislik bölümleri için geçerli. İnsanlar şu konuyu karıştırıyorlar, Yazılımcı olmak için matematik şart değil diyenler insanların kafasını karıştırıyor. İşte sorun da tam bu, Bilgisayar mühendisliği bölümünün hedefi yazılımcı yetiştirmek değildir! ha siz isterseniz en kral yazılımcı olursunuz, Bilgisayar Mühendisliği bölümü bunun alt yapısını size verir. Bu bölümden Matematik bilmeden mezun olmanız imkansızdır. Tersini söyleyenlere itibar etmeyiniz. Calculus 1-2, Lineer cebir, diferansiyel denklemler, ayrık matematik ve İşaret Sinyaller diye dersleriniz olacak. Yani en az 5-6 dersiniz matematikle direkt ilişkili olacaktır.

Bilgisayar Mühendisliği derslerinin bazıları zordur bazıları ise kolay. Ancak bir dersi zor veya kolay yapan hocadır. Ama şunu bilmek gerekir, yata yata bitirilebilen bölümlerden değildir. olması da imkansızdır. Zorlanacaksınız, zorlanmanız da gerekir zaten. İyi bir bölüm kolay olmamalıdır, değilse neyine hava atacaksınız öyle değil mi ? 🙂

Bilgisayar konusunda hiç tecrübesi olmayanlar bu bölümü seçebilir. Korkmayın, emin olun ki, -kesinlikle aşağılamak için söylemiyorum, tecrübesi olanların da ahım şahım bilgisi yoktur. Bilgisayar mühendisliği bölümü konservatuvar değildir. Özel yetenek beklenmez. Ve evet gerekli emeği harcayan herkesin bitirebileceği bir bölümdür. Hem size bir sır vereyim, bazen bir konu hakkında hiçbir bilgi bilmemek, yarım yamalak bir sürü bilgi bilmekten daha iyidir. Bunu moral olsun diye söylemiyorum, hatalı bilgileri düzeltmek zordur, siz burada sıfırdan öğrenmeye başlayacaksınız işte ne güzel. Hiçbir korkunuz olmasın.

Kadınlar için uygun bir bölümdür. Bunu yazdığım için kızanlar olacaktır, ancak bunu bize soruyorlar, benim cevabım tüm bölümler kadınlar için uygundur şeklinde oluyor. Toplumda yer alan “kadınlar yapamaz, kadınlar edemez” tarzındaki ifadeleri boş verin. Hatta size şunu diyeyim, Bellman Ford algoritmasına öğrenciyken kafam basmamış ve sınıftaki bir kız arkadaş bana konuyu güzelce anlatmıştı. O Kız okuldan dereceyle mezun oldu ve benden çok daha yüksek maaşa çalışıyor, ki hak ediyor da 🙂

 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde Kadın öğrenci erkek öğrenci sayıları arasında uçurum bulunmaz. Yani bir Makine Mühendisliği değildir. Bazı okullarda yarı yarıyadır bu oran. Değişkendir, ancak uçurum yoktur

 

Bilgisayar Mühendisliği 4 yılda biter mi diye soruyorsanız neden bitmesin? Pek çok arkadaşımız 4 yılda bitirdi. Bu bölüm insan canı yakan bir bölüm değil, ancak gerekli takip ve önemi gerektirir. Mühendis yetiştirdiğini asla unutmamanız gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için özel bir ek masraf gerekmez. Yani okul size gidin şunu alın falan demez. En fazla kitap masraflarınız vesaire olur. Bilgisayara ihtiyaç duyacaksınızdır, eğer bilgisayarınız yoksa, (laptop hayat kurtarır) edinmenizi tavsiye ederim. Öyle pahalı bir cihaza falan da gerek yok. Normal bir bilgisayar işinizi fazlasıyla görür.

 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde ödevler önemlidir. Ödevleri kendiniz yapmalısınız. Eğer yapmazsanız hiçbir amacı kalmaz. Bu konu ciddi bir konudur. Gerçekten de çok ciddi bir konudur, ödevleri araştırıp öğrenip yapmalısınız. Ve evet bol bol ödev verecekler, hatta bu ödevler final notunuza etki edecektir.

 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hakkındaki yazılarımız devam edecek, bizi takip edin.

Bilgisayar Mühendisliği Zor mu Konulu yazımıza göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir