Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandıysanız ya da bu bölüme girme niyetiniz varsa Bilgisayar Mühendisliği Dersleri nelerdir sorusunu mutlaka sorarsınız. Bilgisayar Mühendisliği dersleri temelde pek çok üniversitede aynıdır. 1-2 ufak değişiklik dışında İTÜ ile Sütçü İmam üniversitelerinde okutulan Bilgisayar Mühendisliği dersleri aynıdır. (Kalite konusunda bir şey diyemeyiz tabii 🙂 ) Hatta dünyada Bilgisayar Mühendisliği Dersleri benzer bir şekilde verilir. MIT ya da Standford üniversitelerindeki müfredatla aynı dersleri alırsınız.

Bu dersleri ikiye ayırmak mümkün.

1- Ortak Dersler

2- Bölüm Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği Ortak Dersler

not: İnkilap Tarihi ve Türk Dili gibi dersleri saymıyoruz.

Matematik 1 ve Matematik 2 (Calculus)

Matematikten kaçış yok, hele mühendislikte böyle bir ihtimal dahi yok. Limit türev integral gibi konuları sıklıkla çalışacağınız bir ilk sene sizi bekliyor. Unutmayın bu dersi veremezseniz Lineer Cebir ve Diferansiyel Denklemler gibi dersleri alamazsınız.

Fizik 1 ve Fizik 2

Genelde Serway Fizik kitabı üzerinden anlatılan bu dersler sizi biraz sıkacaktır. Geçmek için efor gerektiren derslerdendir. Biraz formül ezberlemek gerekecektir.

Temel Elektronik

Elbette her üniversitede yok, ancak benim gittiğim Selçuk Üniversitesi’nde bu ders bulunuyordu. Temelde Elektrik devreleri üzerine bir derstir. Zorlayıcı Olabilir.

Lojik Tasarım & Lojik Devreler

İsmi değişebilse de bu dersi büyük ihtimalle alacaksınız. Elektronikçilerin işiymiş gibi görünse de Bilgisayar Mühendislerinin Lojik Devreleri bilmeleri gerekiyor. Boole Cebirinden başlayıp  karnaugh haritası’na kadar pek çok sistemi öğreneceksiniz.

Lineer Cebir

Yine pek çok üniversitede verilen bir ders. Matrisler Determinantlar bu derste havada uçuşacak.

Diferansiyel Denklemler

Bazı üniversiteler bu dersi vermeyebiliyor ama büyük ihtimalle alırsınız. Zira mühendislik demek Diferansiyel Denklemleri bilmek demek. Size türevi ve integrali Calculus derslerinden iyi bilmeniz gerektiğini söylemiş miydim? Eğer bu iki konuyu iyi bilmezseniz Diferansiyel Denklemler Dersi Size azap olur.

 

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Dersleri

Şimdi esas konuya gelelim ve Bilgisayar Mühendisliği Dersleri nelerdir sorusuna bir cevap getirelim.

Bilgisayar Mühendisliğine Giriş

Genelde ilk sene ilk dönem bölüm hakkında bilgi vermek için böyle bir ders bulunur. Sizi ısındırmak içindir korkacak bir şey yok bunda.

Programcılığa Giriş 1 & Programcılığa Giriş 2

Üniversitenin ilk senesinde bu dersi alırsınız. İsmi değişebilir, Algoritma ve Programlama 1-2 olabilir. Ama mutlaka alırsınız. İlkin size algoritma mantığını, flowchartları öğretirler. Daha sonra herhangi bir programlama diliyle size kod yazma işi anlatılır. Bu programlama dili C olabilir C++ olabilir ya da Java olabilir. Üniversitesine göre değişen bir şeydir.

Ayrık Matematik

Eyvah yine mi matematik? Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde olduğumuzdan emin miyiz ya?” diyorsanız  size hak veririz ama dersi verenlere de hak veririz. Zira ayrık matematik Bilgisayar Mühendisliği’nin en teorik halidir diyebiliriz. Fonksiyonlar, Ağaçlar ve Graflarla iç içe bir ders süreciniz olacak. Emin olun Veri Yapıları dersinde göreceğiniz kavramlar için sizi hazırlayacak bu dersin gerekliliğini anlayacaksınız.

Veri Yapıları

Bilgisayar Mühendisliği dersleri içerisinde en temel derslerden birisidir. Mutlaka ama mutlaka öğrenmeniz gereklidir. Hani şakası yoktur derler ya, aynen öyle. İngilizcede Data Structures olarak adlandırılan bu ders Soyut veri tipi (ADT) tutmayla ilgilidir. Ve temel hedefi verileri RAM’de tutma şeklini öğrencilere öğretmektir. Sitemizde Tonla Veri Yapıları Konu Anlatımı mevcuttur. Faydalanınız efendim.

Algoritmalar

Veri Yapıları ne kadar temel bir ders ise Algoritmalar da o derece temel bir derstir. Hatta bazı üniversiteler Veri Yapıları ve Algoritmalar diye tek bir ders şeklinde verir. Algoritmalar dersini ilk sene gördüğünüz algoritmalar ile karıştırmayın. Bu derste size sıralama algoritmaları, Graflarda arama algoritmaları, Arama algoritmaları, en kısa yol algoritmaları, ağaç algoritmaları gibi konular anlatılacaktır.

Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun şu tweet’ine bakmanızı öneririm.

Nesne Yönelimli Programlama

Object Oriented Programming olarak da bilinen Nesne yönelimli programlama konspeti de Bilgisayar Mühendisliği derslerinde verilir. Bu derste ya Java ya da C# ile programlama anlatılır. Class yapısı, miraslar, polimorfizm gibi pek çok kavramı kafanıza vura vura öğreteceklerinden emin olabilirsiniz.

Görsel Programlama

Adı üzerinde görsel programlama Form işlemleri yapmanızı öğreten bir derstir. Bu yüzden okullar ya C# kullanır ya da Java. Button kontrolüdür, propertylere erişimdir fonksiyon kullanımıdır gibi şeyler size anlatılır sizden de bir takım şeyleri yapmanız istenir. Bilgisayar başında öğretilen bir derstir. (öyle olması gerekir)

İşletim Sistemi

Adı basit gibi görünse de emin olun değil 🙂 Zira size işletim sistemi kullanmayı falan anlatmaz, bu dersin amacı işletim sistemlerinin nasıl çalıştığına dair bilgi vermektir. Processler, Thread’ler, Deadlocklar, Process Scheduling’ler havada uçuşur. Bazı üniversiteler bu dersi teorik olarak anlatırlar. Ancak bazı üniversitelerde ise size baya baya kod yazdırırlar Mutex’ler Smeaphore’lar derken baya bir zorlar sizi. Ancak bilinmesi gerekir.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım geliştirme aşamasının nasıp optimize edileceği hangi şekilde projelerin geliştirileceği ile ilgili bir derstir. Sizden kod yazmanız değil, büyük bir projeyi ne şekilde planlayacağız, ne şekilde yapılandıracağınız hatta ne şekilde fiyatlandıracağiniz gibi sektören işlemleri öğretecek olan bir derstir.

Veri Tabanı

Evet Veri tabanı ile ilgili dersler de alacaksınız. Bu derslerde DBMS (database management system) kullanmanız olası (Oracle ya da MSSql).. Ancak temel olarak SQL sorgularını öğreneceksiniz. Yani hangi Veri Tabanı ile çalışırsanız çalışın öğreneceğiniz bilgiler işinize yarayacaktır.

Elbette tüm dersler bu kadar değil, daha seçmeli dersler var, üniversitesine göre değişen dersler var. Bu derslerden başka bir yazıda bahsetmeyi planlıyorum. Hepinize kolay gelsin.

 

2 comments

  1. Gayet açiklayici olmuş teşekkürler

  2. yararlı, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir