Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği İçin Hangi Dersler Önemli

Bilgisayar Mühendisliği İçin Hangi Dersler Önemli

Size daha önce Bilgisayar Mühendisliği Dersleri nelerdir sorusuna cevap getirmeye çalışmıştık. Şimdi Bu derslerden hangileri kritik öneme sahip bunlara bir bakalım. Klişe söylemler genelde tüm derslerin önemli olduğunu söyleyecektir. Gerçek şu ki bazı dersler çok daha önemlidir. Bu dersleri halletmek iş bulmanızı kolaylaştıracak önünüzü açacaktır.

Programlamaya Giriş Dersi

İçerik

Arkadaşlar bu dersi 1. sene alırsınız. 1. ve 2. dönemlerde verilen bu dersin ismi değişebilir. Algoritma ve Programlama vs. olabilir. Ancak amacı sizi programcılığa giriş yaptırmaktır. Algoritma mantalitesini size öğretirler. Tabii size düşen de öğrenmektir. İnanın, hangi programlama dili ile dersi işlediğiniz önemsizdir. C ya da C++ fark etmez. Zaten zaman içerisinde göreceksiniz bir programlama dilini öğrenip onunla iş yapabildikten sonra diğer programlama dillerini öğrenmek bir haftanızı bile almayacaktır. İlk sene mutlaka ama mutlaka bu dersi halledin. Tabii diğer dersleri de unutmayın.

Veri Yapıları Dersi

bilgisayar Mühendisliği bölümünün en temel ve en önemli dersidir diyebiliriz. Evet bu dersi öğrenmeden mühendis falan olabileceğinizi düşünmeyin. “Ama birçok programcı bunu bilmiyor” diye savunma yapmayın, zaten o programcıların 1800 lira maaşla kod yazmalarındaki etkenlerden birisi de budur. Siz farklı olarak mühendis olacaksınız. Bu yüzden Veri Yapıları dersini Öğrenmelisiniz. Veri yapısı kullanımı nesne yönelimli programlamada, Veri tabanı işlemlerinde bile işe yarar. Apache server sorgulara yanıt verirken bile bir veri yapısı kullanırlar. İş mülakatlarında karşınıza soru olarak çıkar. Mutlaka ve mutlaka öğrenmeniz gereken derslerdendir. Dersin ana amacı soyut veri tipi oluşturmayı bilmek (Abstract data types) ve Ram üzerinde veriyi saklamayı öğrenmektir.

Algoritmalar Dersi

Veri Yapıları ile oldukça ilişkili olabilen bu dersi öğrenmeniz farz ötesidir. Sıralama algoritmaları, arama algoritmaları, graf algoritmaları vs. vs. diye gider. Bu derste hem teorik algoritma bilgisi hem de yazılım üzerinde algoritmaları oluşturmanız beklenir. Elinizdeki verileri yönetebilmek için de veri yapıları bilmeniz gereklidir. İşte bu yüzden Veri Yapıları çok ama çok önemlidir. Algoritma bilgisi ise Veri Yapı’larının üzerine ekleyeceğiniz çok kritik bir derstir. İsterseniz tüm derslerden kalın ama Veri Yapıları ve Algoritmalar dersini öğrenin.

Nesne Yönelimli Programlama

Nesne Yönelimli Programlama yani Object Oriented Programming günümüzün en çok kullanılan programlama metodolijisidir. Açıkçası sektörde iş yapmak istiyorsanız bu mantaliteyi anlamanız gereklidir. Nesne Yönelimli Programlamayı bilmek bir programlama dilini bilmek demek değildir, bu mantığı öğrendiğiniz zaman bu yapıya destek veren tüm programlama dillerini kullanabilirsiniz. Miras, encapsulation, polymorphism gibi pek çok önemli kavram bu derste öğretilir. Zaten Java ya da C# ile programlama yaparak öğrenirsiniz. Bu diller piyasada en çok kullanılan dillerdir. Bu işi bu derste bitirirseniz basit bir şekilde iş bulma işinini de halletmiş olursunuz.

İşletim Sistemleri

İşletim Sistemleri dersi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün en önemli derslerindendir. Process ve Thread gibi programın çalışma mantalitesini işletim sistemlerinin nasıl yönettiği ile alakalıdır. Deadlock engelleme yolları, algoritmaları derken klasik bir programcıya fark atıp sizi mühendis olmaya hazırlayan kritik derslerden birisidir. Mutlaka ama mutlaka öğrenin. Bu dersin asli kitabı Operating System Concepts’tir. Bu kitabı mutlaka edinin ve buradan çalışın.

Bilgisayar Organizasyonu

Bilgisayarın çalışma prensibini anlatan bu ders “bilgisayar nedir” sorusunun cevabını bulmanızı sağlayacak ve sizi mühendisliğe bir adım daha yaklaştıracaktır. Eşref Adalı hocamızın bu konuda yazmış olduğu kitabı mutlaka edinin. Böyle harika bir Türkçe kaynak bulmak zordur. Ama bu dersi öğrenmeden (geçmek mühim değil, isterseniz kalın ama öğrenin 🙂 ) kendinize bilgisayar mühendisi demeyin.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği dersi size bir projeyi nasıl etkin bir şekilde planlayacağınızı öğretir. Özellikle kendi girişimini kurmak isteyen mühendis adayları bu derse iyi kulak versinler. Zira profesyonel bir biçimde proje yönetimi metodolojisi size anlatılmaktadır. Bilgisayar mühendisliği dersleri içerisinde mutlaka öğrenilmesi gereken derslerden birisi de Yazılım Mühendisliği dersidir.

 

Yukarıdaki dersler mutlaka öğrenilmesi gereken en temel derslerdir. Ama bunların yanında mutlaka seçmeli derslerden (bölüm içi seçmelileri kast ediyorum) kendinizi adamanız gereken dersler olmalıdır. Zira lisans düzeyindeki eğitimlerde yalnızca giriş düzeyinde eğitim alabilirsiniz. Mesela Yapay Zeka dersini seçmeli alıp kendinizi buna yönlendirebilirsiniz. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bir Bilgisayar Mühendisliği Seçmeli Dersleri yazısı hazırlayacağım. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgiyi oradan edinebilirsiniz.

3 comments

 1. Efendim, üniversite sınav sonucunu ikinci kez eline almış ve tercih hakkını bu yıl kesinlikle kullanmaya kararlı bir mezun olarak birkaç sorumu cevaplandırmanızı rica ediyorum.

  Sorularım şöyle,

  1.

  Sayısal sıralamam 39 bin civarında. Bu aralıktaki ve devamındaki üniversiteler:

  Ankara ün.
  Ege ün.
  İstanbul cerrahpaşa ün.
  Işık ün.
  Dokuz eylül ün.
  Yaşar ün.
  Gebze teknik ün.

  Hangi üniversite bu eğitimi en iyi şekilde verebilir, hangisinde kendimi en donanımlı şekilde yetiştiririm?

  2.

  Araştırma inceleme meraklısı, yapay zekaya ilgi duyan robot teknolojileri konusunda kendisini yetiştirmek isteyen kişi üniversitede ve sonrasında hangi yolları izlemelidir?

  3.

  Bu mühendislikte kendimi yetiştirip Türkiye’de yerli yazılım ve teknolojik ürünleri üreten bir şirket kurmak gibi uzun vadeli hedeflerim var. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim?

  Teşekkür ederim.

 2. Güzel derslere değinmişsiniz ama eklenmesi gereken birkaç ders daha var ;veri tabanı , bilgisayar ağları , mikroişlemciler , automata . Eksiklikler dışında gayet güzel bir yazı olmuş , elinize sağlık .

 3. Aşağıdaki derslerin iyi bir şekilde öğrenilmesi sağlam bir alt yapı oluşturmak için çok önemlidir. İlk ikisi olmazsa olmazdır. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

  – Algoritma ve Veri Yapıları
  – İşletim Sistemleri
  – Ayrık Matematik
  – Bilgisayar Sistemi ve Yapısı
  – Veritabanı Yönetim Sistemleri
  – Yazılım Mühendisliği

  Not, ünvanlara ve maddi unsurlara takılmayın, yapacağınız işin niteliğine ehemmiyet verin ve işinizi severek yapın! Gerisi zamanla gelecektir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir