Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği İçin Matematik Şart mı?

Bilgisayar Mühendisliği İçin Matematik Şart mı?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü adı üzerinde mühendis yetiştirme amacı olan bir bölümdür. Bu bağlamda düşündüğünüzde Matematikten kaçış olmadığını net bir biçimde görebilirsiniz. Mühendislik formasyonunun temel amacı yöntem geliştirme becerisine sahip, çözüm kabiliyeti yüksek olan, analitik düşünmeyi becerebilen bireyler yetiştirmektir. Bu bağlamda bu süreç için matematiğin gerektiği açıkçası aşikardır.

Spesifik konuşmak gerekirse, bilgisayar mühendisliğinde bir takım matematik dersleri bulunur. Ayrıca bazı dersler matematik ile ilişkilidir. Üniversitelerimizde genelde Matematik 1 ve Matematik 2 olarak nitelendirilen Calculus derslerini vermek zorundasınız. Büyük ihtimalle bunlar ilk senenin dersleri olur. Ama Matematik süreciniz burada bitmez.

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri Nelerdir merak ediyorsanız tıklayın.

İkinci sınıfta Lineer Cebir dersi ile yüzleşeceksiniz. Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Lineer cebirden kaçış yoktur. Bunun yanında yine Ayrık Matematik isimli bir dersle tanışacaksınız. İsmi yabancı gibi gelebilir ancak genel olarak işlemler, kartezyen çarpım, fonksiyonlar, ağaçlar ve graflar ile ilgili bir derstir. Emin olun ki Bilgisayar mühendisliği ile ilişkilidir. Özellikle Graf ve Ağaç yapılarıyla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayar Mühendisliğindeki en zor matematik dersi Diferansiyel denklemlerdir. Bazı üniversiteler bu dersi pas geçiyorlar, ama iyi bir üniversiteye gidecekseniz Diferansiyel denklemler ile uğraşacaksınız demektir. Zira mühendisliğin kaderi gibidir diferansiyel denklemler. Büyük ihtimalle yüzleşmek zorunda kalacaksınız.

Bir de tüm bunlara ek olarak İşaret ve Sinyaller isimli bir ders bulunur. (İsmi değişebilir) Direkt olarak matematik dersidir denmez, ama sürekli diferansiyel denklemler ile uğraşacağınız için matematikle iç içedir. Genellikle diferansiyel denklemler dersini geçemeyenler bu dersi alamazlar (Ön şartlı derstir yani) … Ancak duyumumuza göre bazı üniversiteler de bu dersi vermemektelermiş. Ancak şunu diyeyim, bu pek de iyi bir şey değil. Zaten iyi üniversitelerde bu derslerin tümü verilir.

Mühendis olmanın yolu eninde sonunda matematikten geçecektir. Yazılımcı olmakla karıştırmayın. Bilgisayar mühendisliği yazılımcı yetiştirmeyi hedeflemez. Hedef yazılımcı olmaktan çok daha büyüktür. Bilgisayar mühendisliği bölümünde en az 5-6 matematik dersi ile yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Sürecin zorluğu hocalarınıza bağlıdır. Kolay olur zor olur diyemem. (Bizim diferansiyel denklemler hocamız, emdiğimiz sütü burnumuzdan getirmişti, 🙂 ama sizin hocanız da böyle olacak diye bir şey yok)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir