Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanı

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanı

Pek çok genç arkadaş Bilgisayar Mühendisliği için iş imkanlarının ne olduğunu merak etmekte. Açıkça buna cevap vermek gerekirse Bilgisayar Mühendisi olarak da iş bulamazsanız siz hiç iş bulamazsınız 🙂 . İşin şakası bir yana gerçekten de sektörde bilgisayar mühendislerine bolca ihtiyaç var. Ama kurumlar nedense yazılımcıya ihtiyaç duydukları düşünüyorlar. Burada bir kafa karışıklığı olsa da esas aranılanın bilgisayar mühendisi olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Peki Bilgisayar Mühendisliği iş imkanı nelerdir? Sektör içerisinde bilgisayar mühendislerine yönelik pek çok iş imkanı mevcuttur. Ancak pek çok Bilgisayar mühendisliği öğrencisi kendilerinin yalnızca Yazılımcı/Programcı olarak iş bulabileceklerine inanmaktadır. Bu hatalıdır. Tabii ki Yazılımcı olarak da iş bulunabilmektedir. Ancak hepsi bu kadar değildir.

Yazılım/Programcılık İşleri

Yazılım ve programcılık işlerinin ucu açıktır. Sırf bu sektörde bile tonla alt alan bulunmaktadır. Web programlama, Mobil programlama, Masaüstü programı programlama, socket programlama, gömülü sistem programlaması diye gider.

Bilgi İşlem Sektörü

Çoğu kişi bilgi işlemi tamircilik zanneder. Bu oldukça komik bir ön yargıdır. Zira bilgi işlem kurumların bel kemiğini oluşturur. Bilgi işlem departmanlarının bol bol mühendise ihtiyaçları vardır. Bilgi işlem içerisinde Server Adminliği yapabileceğiniz gibi Database yönetimi gibi işler de yapabilirsiniz. Hatta Bilgi İşlem’in bir de Network aşaması vardır ki bu başlı başına bir ayrı bir dünyadır. Bir bilgisayar mühendisi network öğrenerek dahi hatrı sayılır maaşlar alabilir. Tabii ki network işlemleri bilgi işlemin ana damarlarından birisidir.

İstatistik ve Analiz

İstatistik ve analiz işlemleri artık tamamen yazılım ve donanım aracılığıyla yapılmaktadır. Ve bu işlemlerin yapılabilmesi için açık açık bilgisayar mühendisine ihtiyaç vardır. Bu tip analiz işlemleri düz programcıların yapabilecekleri işlerden değildir. Zira Big Data yönetimi gibi konseptlerin bilinmesi gerekebilir. Analiz edilecek verinin büyüklüğüne göre bu durum değişse de iş Hadoop bilmeye kadar gider ki, eğer bu sektöre girebilirseniz -ki zordur güzel kazançlar elde edebilmeniz mümkündür.

Tıp Sektörü

Hasta takip programı yapmaktan bahsettiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.  (bunu üniversitenin ikinci sınıfında yapabilirsiniz isterseniz 🙂 ) Artık tümörleri, vücuttaki bazı problemleri yazılım aracılığıyla tespit etmek mümkün. Direkt tümör tespit eden yazılımlar geliştirilmiş durumda. Bu iş nasıl yapılıyor derseniz Görüntü İşleme (Image Processing) dediğimiz yöntemle hasta üzerinde tetkik yapılıp görüntü elde edildikten sonra programla kontrol yapılıyor. Bir doktor gözden kaçırsa bile yazılım bunu tespit edebiliyor. Bu sektörün de oldukça önü açık durumda. Size kıyak yapayım, bu işin ucu Python’dan geçiyor.

Yapay Zeka Sektörü

Henüz tam bir sektörü yok bunun kabul. Evet Boston Dynamics’te de işe girmek zor olur bunu da kabul ediyoruz. Ama şimdiden kendinizi hazırlasanız fena olmaz. Zira yapay zeka sektörü koşarak geliyor ve bu sektörde programcılık yapacak pek çok kişiye ihtiyaç duyulacak. Siz de bunlardan birisi olursanız, sektörün başını tutan birisi olarak bol bol para kazanabilirsiniz. Anahtar kelimeler – artificial intelligence, neural networks. Bakın bunlara.

Oyun Sektörü

Şunu açıkça dememiz lazım, bilgisayar Mühendisliği bölümünde grafikle ilgili neredeyse hiçbir şey öğretilmez, ancak grafiklere iş yaptırmak istiyorsanız yazılımcıya ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden Oyun firmaları bol bol bilgisayar mühendisi istihdam ederler. Siz de bu sektörde kendinize bir yer bulabilirsiniz. Oyun motorlarına hakimseniz şansınız kat be kat artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir