Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği Okumadan Yazılımcı Olmak Mümkün mü?

Bilgisayar Mühendisliği Okumadan Yazılımcı Olmak Mümkün mü?

Yazılımcı olmak isteyen pek çok kişi bilgisayar mühendisliği okumadan yazılımcı olmak mümkün mü sorusunun cevabını araştırıyor. Öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki yasal statüde mühendis olmak gibi bir kaygınız yoksa sektörel düzeyde yazılımcı olmanız için herhangi bir mühendislik bölümü okumanız gerekmemektedir. Pek çok iş ilanında görülen “Bilgisayar mühendisliği ve ilgili bölümlerden mezun” ibaresi gerçek hayatta pek umursanmamakta hatta tarih gibi alakasız bölümlerden mezun kişiler dahi yazılımcı olabilmektedir. Hatta herhangi bir üniversite mezunu olmayan lise mezunu kişiler dahi yazılımcı olabilirler.

Türkiye’de Bilgisayar Mühendislerinin herhangi bir imza yetkisi olmadığından ötürü yasal açıdan Bilgisayar Mühendisliği yalnızca kamuda iş bulma düzeyinde ve kurumsal firmalarda işe yaramaktadır. Yazılımcı olmak isteyenlerin önünü kısıtlayan herhangi bir engel bulunmamakla birlikte “yazılımcı” ifadesinin mühendislikten farklı olduğunu bilgisayar mühendisliği okumamış ve henüz yazılımcı olmayan kişiler anlamakta zorluk çekebilir. Dilerseniz buna açıklık getirelim.

Kod yazmak, bir şeyleri dizayn etmek programcıların işidir. Bunun için 4 yıllık mühendislik okumanızın gereği yoktur. Ancak bir projenin tasarımı, dizaynı, maliyet analizi gibi işlemler mühendislerin işidir. Yazılım dilinin tercihi, o dilde kullanılacak yöntem, framework, kullanılacak database, gerekiyorsa web servis, kullanılacak server cihazı ya da kullanılması düşünülecek cloud sistemlerini dizayn edenler ise Bilgisayar Mühendisleridir veya/ve Yazılım Mühendisleridir. Bilgisayar Mühendisleri kod yazıyor da olabilir, database adminliği yapıyor da. Ama bir mühendisten beklenen kod yazmanın ötesinde “mühendislik” yapmasıdır. Kod yazmak ise bir projenin küçük bir parçasını oluşturur. Kişi ne olmak istediğine iyi karar vermeli ve yazılımcılığın ne olduğunu, mühendisliğin ne olduğunu anlayabilmelidir.

Yazılımcılık sade düzeyde dışarıdan görüldüğü kadar basit bir iş olmamakla beraber iş yükü tahmin ettiğinizden çok daha fazla olabilir. Üstelik kazancı artık eskisi kadar da değildir. Elbette yaptığınız yazılımın niteliği tüm bu süreçleri etkileyecektir. Bilgisayar Mühendisliği okumuş olmak bir takım disiplinlere hakim olduğunuzu tasdik etmektedir. Ancak Bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirmiş olmanız da sizin iyi bir yazılımcı olacağınızı garanti etmez.

Konuyu fazla uzatmadan net bir cevap vermek gerekirse,

Yasal statüde, yani Kamusal düzeyde Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilgisayar programcılığı bölümlerini okumadıysanız Programcı/Yazılımcı olarak kabul görmezsiniz. Yani Devlet kurumlarında bu meslekler üzerinden işe alınamazsınız.

Ancak sektörde işler farklıdır, işi diploması olan değil işi bilen alır. Bu bağlamda adaletlidir diyebiliriz. Kendinizi geliştirirseniz elde edemeyeceğiniz iş yoktur. Yani tıp bölümü gibi değildir, kendinizi evde geliştirip cerrah olamazsınız ancak yazılımcı programcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir