Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği Okumanın Zorlukları

Bilgisayar Mühendisliği Okumanın Zorlukları

Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen pek çok öğrenci Bilgisayar Mühendisliği Okumanın Zorlukları nelerdir merak etmektedir. Elbette pek çok bölümde olduğu gibi bilgisayar mühendisliği bölümünün de zorlukları bulunmaktadır. Bu zorlukları tek tek açıklayalım.

1- Matematik Dersleri

İçerik

Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde biraz gereksiz yere zor matematik dersleri verilmektedir. Çoğu kişi bu dersleri alttan almaları dolayısıyla okulu uzatır, yok yere zaman kaybederler. Özellikle diferansiyel denklemler dersi başa beladır.

2- Veri Yapıları

Veri Yapıları dersi önceden yazılım bilen öğrencilerin dahi yüzüne tokat gibi çarpmaktadır. Çünkü alaylı yazılımcıların pek de aşina olmadıkları konular karşınıza çıkmaktadır. Algoritma Uzmanı üzerinden bu dersle ilgili her şeye ulaşmanız mümkündür.

3- Egosu Yüksek Hocalar

Düzgün akademisyenleri tenzih ettiğimizi başlıkta belirttiğimiz tipteki hocaların başa bela olduklarını söyleyebiliriz. Bunlar öyle makaleleri onlarca atıf almış akademisyenler falan değildir. Egolarını öğrencilerle tatmin eder, ders dışı, otoriteleriyle ilgili hezeyanlarını öğrencilere yansıtarak üniversitenin bilim yuvası kimliğini dışlamakta, öğrencilere cehennem azabı yaşatmaktadır.

4- Kaynak Bulma Sorunu

Bilgisayar mühendisliği Tıp gibi bir bölüm değildir. Notları oku ezberle sınavı geç gibi bir mantığı yoktur. Aslında bu genel olarak tüm mühendislik bölümlerinin özelliğidir. Kaynakta belirtilen kavramlar yol göstericidir. Sizin bu yol üzerinden size sorulan sorulara yorum getirmeniz gerekmektedir. Ve her soru çok farklı şekillerde çözülebilmektedir.

5- İngilizce bilme şartı

İngilizce bilmeden Bilgisayar Mühendisi olmanız -malesef imkansızdır. Çünkü tüm doğru düzgün kaynaklar neredeyse ingilizcedir. Türkçe bir kaynak bulsanız bile ya eksiktir, devamı gelmez ya da kalitesizdir. Bu yüzden ingilizce bilmeniz şarttır.

One comment

  1. çok işime yaradı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir