Home / Blog / Bilgisayar Mühendisliği Zor mu?

Bilgisayar Mühendisliği Zor mu?

Bilgisayar Mühendisliği zor mu sorusu sık sık karşımıza geliyor. Cevabı Evet 🙂 Zaten işin güzel yanı da bu. Her şeyden önce mühendis olunacağını, bilgisayarların çalışma prensiplerinin öğrenileceği, programcılık tekniklerinde genel yaklaşımın nasıl olması gerekliliğinin öğrenileceğini bilmek gerekiyor. Pek çok kişi bilgisayar mühendisliğini kod yazmaktan ibaret zannediyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Bilgisayar Mühendisliği bölümleri programcı yetiştirmez, bunu amaçlamaz. Ancak siz eğitim sürecinde doğal olarak bunu öğrenirsiniz. Bu zaten yapabileceğiniz doğal biri işlem olur. Ancak bölümün ana hedefi bilgisayar bilimlerine yönelik mühendis yetiştirmektir.

Bilgisayar Mühendisliği eğer konsepte yabancı iseniz size zor gelecektir. Hatta programcılığa aşina olan kişilere dahi zor gelebilir. Süreç içerisinde aşılması gereken eşik vardır, bu genelde 3. Sınıfa sağlıklı bir şekilde geçmektir. Konuya hakim olmaya başlayınca size kolay gelmeye başlayacaktır. Ama şunu unutmayınız, yontulmanız gerekiyor, bizi yonttukları gibi sizi de yontmaları gerekiyor. Bu bölüm de diğer pek çok ciddi bölüm gibi bir disiplin gerektirmekte. Eğer olayı kod yazmaktan ibaret zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Hatta size şunu diyebilirim, kod yazmak en fazla bölümün dörtte birini oluşturuyor. Geri kalanı bilgisayarın çalışma prensipleri algoritmalar, ve seçmeli dersler ile birlikte aldığınız ve akademik hayatın ilerleyen aşamalarında karşınıza çıkacak olan konulardan (Yapay zeka, görüntü işleme, nöral ağlar vs…) oluşuyor.

Bilgisayar Mühendisliğini zor yapan unsurlardan birisi ezberciliğin sökmemesi. Yani bir kitaptan çalışıp da vize ve finallere girmeyi unutun. Burası bir mühendislik bölümü ve sizden ezber değil, mühendisvari bir yaklaşım beklenmektedir. Çalışma prensibini öğrenmediğiniz bir dersin-konunun sorusunu da çözemezsiniz. Mesela tersten sıralanmış bir milyon sayının hangi sıralama algoritmasıyla daha hızlı sıralama yapacağını kitaptan okuyup sınavda cevaplayamazsınız. Çünkü size neden? diye sorarlar 🙂 Algoritma Analizini yapmanızı isterler. Hatta üzerine kodunu yazmanızı da talep ederler. Kitabı oku sınava gir geç mantalitesi işlemez. İşin mantığını kavrarsanız sınava bile çalışmadan geçersiniz, ancak çalışma prensiplerini anlamazsanız sabahlara kadar çalışsanız da boş olur. Zira burası bir mühendislik bölümüdür ve mühendis gibi yaklaşmanız beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir