Home / Blog / En Zengin Mühendisler

En Zengin Mühendisler

Mühendislik çağımızın en gözde mesleklerinden birisi. Hatta Türkiye dışına çıktığımızda mühendislerin çok yüksek memlağlarda kazanç elde edebildiklerini görmekteyiz. Türkiye’de henüz yeni filizler olsa da batı dünyası mühendislerini para içerisinde yüzdürüyor. Algoritma Uzmanı olarak Dünyanın En Zengin Mühendisleri’ni liste halinde sizlere sunuyoruz.

10 – Sergey Brin

İçerik

Toplam Varlık: 47.5 Milyar Dolar
Şirket: Google
Mezun Olduğu Bölüm: Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği

Sergey Brin bu listeye tamamen alnının akıyla girmiş birisi, hergün onlarca defa kullandığımız Google Arama Motoru’nun kurucularından bir tanesi. Standford üniversitesi kökenli bir yazılımcı olan Sergey Brin, Bilgisayar Bilimleri ve Matematik üzerine çalışmış.

Hakkında ek bilgi vermek gerekirse, Tüm zenginler listesi ile karşılaştırıldığında dünyanın en zengin 13. kişisi olan Sergey Brin dünyanın en güçlü insanları listesinde ise 35. sırada yer alıyor. Sergey Brin esasında Rus kökenli birisi, daha 6 yaşındayken Ailesinin ABD’ye göç etmesi sonucu ABD’de yetişmiş.

9 – Larry Page

Toplam Varlık: 48.8 Milyar Dolar
Şirket: Google
Mezun Olduğu Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği

Siz de kankanızla birlikte dünyanın en zengin insanları listesine girmek istemez miydiniz? Larry Page bunu Sergey Brin ile gerçekleştirmiş gözüküyor. Arkadaşından yalnızca 1 Milyar Dolar! fazla parası olduğu için bir sıra daha üstte.

Larry Page de Sergey Brin gibi Google’ın kurucularından. Bilgisayar bilimleri mühendisi olan Larry Page’in de hayatı Standford’da birlikte iş yaptıkları Sergey Brin ile birlikte değişiyor ve dünyanın en zengin mühendislerinden birisi haline geliyor.

Larry Page’in en önemli olayı PageRank algoritmasını geliştirmiş olması. Google’ın temel mantığı bu algoritma üzerine dayanıyor.

Larry Page dünyanın en zengin 12. kişisi, aynı zamanda dünyanın en güçlü 10. kişisi olarak gösteriliyor.

8- Michael Bloomberg

Toplam Varlık: 50 Milyar Dolar
Şirket: Bloomberg L.P
Mezun Olduğu Bölüm: Elektronik Mühendisliği

Bloomberg ismini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bir Elektronik mühendisi olan Bloomberg direkt olarak bölümüyle ilişkili olmayan bir işle (Finans) uğraşıyor. Bloomberg ailesi Michael Bloomberg’in de ötesinde oldukça güçlü bir aile.

7- Larry Ellison

Toplam Varlık: 58,5 Milyar Dolar
Şirket: Oracle
Mezun Olduğu Bölüm: Üniversiteyi bitirmedi – lise mezunu

Türkiye’de mühendis olmak için mühendislik bölümü mezuniyeti gözetilse de ABD’de bu işler daha esnek, kağıt parçası sahipliğinden ziyade, mühendisliğin gerektirdiği rasyonel yeteneklere bakılıyor. Siz Üniversite mezunu olmasanız dahi, bir mühendisin yapabildiği işleri yapabiliyorsanız bir kağıt parçasının lafı yapılmıyor. Larry Ellison da Üniversite mezunu olmayan mühendislerden.

Server dünyasının kralı denilebilecek Oracle şirketinin Yönetim kurulu başkanı olan Ellison’un 58,5 Milyar dolar parası bulunuyor. “Bu adam napmış da” diye sorarsanız, CIA için veri tabanı geliştirmiş. Bence iyi bir diploma sahip olmaktansa CV’nizde gayet hoş durabilecek bir şey.

6- Charles Koch

Toplam Varlık: 60 Milyar Dolar
Şirket: Koch Industries
Mezun Olduğu Bölüm: Kimya ve Mekanik Mühendisi

Bu isme pek aşina değilseniz üzülmeyin, pek medyatik biri değil kendisi. MIT mezunu olan Koch Kimya ve Mekanik mühendisi. Şirketi ise Petrol üzerine. Şu anda CEO’luk görevini üstleniyor ve kendisi dünyanın en iyi Üniversitesi olarak adlandırılan MIT mezunu.

5- Carlos Slim

Toplam Varlık: 67.1 Milyar Dolar
Şirket: Telmex
Mezun Olduğu Bölüm: İnşaat Mühendisi

Carlos Slim bir aralar Bill Gates’i dahi geçerek dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olmuştu. Ancak şu aralar belli ki fakirleşerek toplam varlığı 67 milyar dolara düşmüş. Bir el atalım diyecektim ancak, mal varlığındaki küsüratı bile değiştiremeyeceğimizi düşünüyorum.

Neyse, bu arkadaş inşaatçı, öyle böyle değil, dünyanın en büyük yapı şirketine sahip. Ancak ben kendisi pek sevmiyorum, sebebi de Telmex’in normalde Mexica devletine ait bir yapı şirketi iken bu şahsa satılması ve tekelci durumuna devam etmesinin doğal bir sonucu olarak bu kişi bu zenginliğe ulaştı. Ama el mahkum zengin ve mühendis olduğu için kendisini listeye ekledik. Zaten tipine bakınca da zeki bir mühendis olmadığı anlaşılabiliyor. Neyse geçelim bunu.

4- Mark Zuckerberg

Toplam Varlık: 71 Milyar Dolar
Şirket: Facebook
Mezun Olduğu Bölüm: Bilgisayar Mühendisi

Mark Zuckerberg’i tanımayanınız yoktur, bilmiyorsanız söyleyelim, kendisi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sosyal medya sitesinin kurucusu ve büyük hissedarı.

Zuckerberg normalde Üniversiteyi bitirmemişti, ancak geçtiğimiz yıllarda hırs yapıp Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tamamladı, doğal olarak artık diplomalı bir mühendis diyebiliriz. Diplomayı aldıktan sonra maaşında değişiklik oldu mu sormak lazım, ama şirketi (Facebook) zaten kendisi yönettiği için kendisine istediği zaman zam yapabilir.

Mark Zuckerberg dünyanın en güçlü 13. kişisi olarak belirtiliyor.

3- Bernard Arnault

Toplam Varlık: 72 Milyar Dolar
Şirket: LVMH
Mezun Olduğu Bölüm: İnşaat Mühendisi

Yine pek tanınmayan bir isim olsa da oldukça kodaman birisi olan bu şahıs esasında gelirini mühendislikten değil, moda ve tekstil tabanlı olarak elde etmiş. Listemiz “en zengin mühendisler” olduğu için, kendisi de oldukça zengin bir mühendis olduğu için bu listede kendisine yer buldu.

Magazinsel bir bilgi olarak da Fransa’da vergiler arttığı için Belçika Vatandaşlığı’na geçmiştir bu şahıs.

2- Bill Gates

Toplam Varlık: 90 Milyar Dolar
Şirket: Microsoft
Mezun Olduğu Bölüm: Üniversiteyi bitirmedi

Tanımayanınız yoktur herhalde, yine de bilmeyenler için diyelim, Microsoft’un kurucusudur kendileri. Genelde dünyanın en zengin insanı olarak anılsa da birazcık para kaybetmiş kendisi ve toplam parası 90 milyar dolar civarında seyrediyor.

Bill Gates de Larry Ellison gibi üniversite mezunu değil, ancak işletim sistemi geliştirmiş, geliştirilmesinde pay sahibi olmuş, en azından bunu akıl edebilmiş bir insan olarak (ya da Apple’dan çalmış) mühendis olarak anılmayı hak ediyor. (Etmiyor mu yoksa?) neyse parası çok işte, mühendislikle ilgili bir yazıda adının geçmemesi de ayıp olurdu, onca yıllık hukukumuz var (Az sövmedik kendisine) onu da listeye ekleyelim dedik.

1- Jeff Bezos

Toplam Varlık: 112 Milyar Dolar
Şirket: Amazon
Mezun Olduğu Bölüm: Elektronik Mühendisi

Dünyanın en zengin mühendisi jeff bezos. Bu kadar net, eskiden Bill Gates’e ait olan tahtın yerine kendisi geçmiş. Eğer bilmiyorsanız Kendisi Amazon’un kurucusu ve CEO’su. Gelmiş geçmiş en güçlü E-Ticaret sitesi olan (evet Ali Express’ten dahi güçlü) Amazon’un yegane hakimi olan bu adam doğal olarak da dünyanın en zengin mühendisi olmuş. Jeff Bezos’un hem Elektronik Mühendisliği hem de Bilgisayar Mühendisliği bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir