Home / Blog / İş Mülakatlarında Sorulan Temel Algoritmalar

İş Mülakatlarında Sorulan Temel Algoritmalar

Bilgisayar mühendisliği iş mülakatı soruları çoğu kişinin merak ettikleri sorular arasındadır. Bir önceki yazımızda Cisco Firması İş mülakatı Soruları nı paylaşmıştık. Bu yazımızda daha genel bir yaklaşımla iş mülakatlarında sorulan temel algoritmalar hakkında bilgi vereceğiz.

Algoritma Nedir diye merak eden arkadaşlarımız ilgili yazımızı okuyabilirler.

10 Temel Algoritma

 1. Graf Algoritmaları
 2. Linked List
 3. Dinamik Programlama Algoritmaları
 4. Sıralama Algoritmaları
 5. Arama Algoritmaları
 6. Ağaç Algoritmaları
 7. İkili Arama Ağacı Algoritmaları
 8. Number Theory Algoritması
 9. BIT Manipulation Algoritması
 10. String Array Algoritmaları

Graf Algoritmaları Nelerdir?

Graf Algoritmaları birbiriyle bağlantıları sayesinde Cycle oluşturmuş yapılar üzerinde yapılan işlemleri belirtir. Burada amaç genel olarak en az adımda arama yapmaktır. Bir başka amaç da tüm düğümleri gezmek olabilir. Bu iş için üretilmiş birçok Graf Algoritması bulunmaktadır. Bunların bir kısmı sitemizde açıklanmıştır. Açıklanmayanlar da ileride açıklanacaktır.

Breadth First Search – BFS Algoritması

Depth First Search – DFS Algoritması

Dijkstra Algoritması

Bellman Ford Algoritması

Floyd Warshall Algoritması

Prims Algoritması

Kruskal Algoritması

Linked List Algoritmaları Nelerdir?

Bağlı Liste olarak da bilinen Linked List kavramı özel bir veri türüdür. Belli bir mantığa göre veri saklar. Sitemizde Linked List ile alakalı olarak pek çok yazı bulabilirsiniz.

Sıralama Algoritmaları Nelerdir?

Sıralama Algoritmaları belirli bir veri tipi içerisinde saklanan sayıları sıralı bir şekilde düzenlemeye yaramaktadır.

Ağaç Algoritmaları Nelerdir?

Ağaç veri yapıları da ADT’dir. Bu yapılar üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirilir. Arama, traverse, dengeleme gibi işlemler bu işlemlerin bazılarıdır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi Ağaç algoritmaları ile olur

One comment

 1. Ümit Yazaroğlu

  iş görüşmesinde size fiks bir algoritma soran kişi çok büyük bir ihtimalle bilgisayar mühendisi değildir. ayrıca bilgisayar müh. olsa bile haddine de değildir çünkü siz zaten üniversiteden bilgisayar diplomasını alıp kendinizi ispat etmişsiniz, iş görüşmesini yapan kişinin sorgulayabileceği tek şey eleman aradığı pozisyon için sizin önceki iş tecrübelerinizin uygun olup olmadığıdır. genelde sonradan programlama öğrenmiş fizik mühendisleri, inşaat mühendisleri, işletmeciler falan ister sizden ezber bilgi. onların olmazsa olmaz sürekli akıllarında olması gereken fizik ve matematik formülleri vardır. çoğunlukla sıralama algoritmalarını bunlarla özdeştirirler ve sular seller gibi ezberlerler ve sizden de bu ezberi beklerler. oysa tıpkı bir avukatın davayı kazanmak için savunmasını veya iddianamesini hazırlarken yasaları ezbere biliyor olması gerekmediği gibi bilgisayar mühendisinin de algoritmaları ezbere bilmesi gerekli değildir. bilenler vardır ama bu ya hobileri olduğu içindir ya da sürekli aynı/benzer algoritmaları gerektiren yazılımlar geliştirmektedirler. bilgisayar mühendisi bir yazılım geliştirirken atıyorum verilerde sıralama yapması gerektiğini farketti, elindeki verilere en uygun sıralama algoritmasını mevcut algoritmaları inceleyip belirler ve uygular. bu yüzden mühendistir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir