Home / Blog / Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Kodlama öğrenmeye nereden başlamalıyım sorusunu sık sık alıyoruz. Bu tip soruların pek de hoşa gitmeyen cevapları vardır. Biz de hoş olmayan cevapları vereceğiz.

Yazılıma başlamanın en güzel yolu, hemen yazılıma başlamamaktır. Öncelikli olarak Algoritma öğrenmek temek hedef olmalıdır. Kodlama yalnızca bir araçtır. Algoritmayı bilgisayara iş yaptırmak için kullandığımız araca yazılım denir. Bu bağlamda Algoritma Nedir sorusunu sormak, buna cevaplar aramak idealdir.

Algoritması önceden belirlenmemiş bir yazılımı IDE üzerine yazmaya çalışmak zaman kaybıdır. İyi bir yazılımcı, planladığı algoritmayı takır takır kodlamaya döker.

Mesela çok basit bir üye giriş formu yapıp kullanıcının login olmasını sağlayan kod yazmak istiyorsunuz. Çoğu kişi malesef hemen kod aramaya girişir. Halbuki bu işi sizin kendinizin yapabilmeniz lazım. Bakın kodunuzu iyileştirmek için başka kodlara bakıp eklemeler yapmak ayrı bir süreçtir. Mesela bir login formunun algoritmasını her şeyden önce kağıda yazın.

  1. textbox’taki kullanıcı adını X değişkenine kaydet
  2. textbox’taki parolayı Y değişkenine kaydet.
  3. X ve Y kombinasyonu veritabanında var mı?
  4. eğer varsa login işlemini gerçekleştir
  5. yoksa kullanıcıya hata mesajı ver

Bir login işleminin algoritması yukarıdaki satırlardan ibarettir. Kodlama aslında bize yukarıdaki satırları uygulayabilmemizi sağlayan araçtan başka bir şey değildir. HTML ile input oluştururuz, name değeri atarız ki kullanıcı adının nerede olduğunu bilelim. Daha sonra o name değerini değişkene atarız, database sorgusu yaparız. Bunların hepsi ayrıntıdır. Ana mesele algoritmadır.

Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Diyelim ki Algoritma biliyorsunuz, öğrendiniz. Bunu koda dökmek istiyorsunuz. Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlanır diye soruyorsunuz. Algoritma Uzmanı olarak C diline başlamanızı öneriyoruz. Başlangıç olarak Nesne Yönelimli bir dile başlamayı uygun bulmuyoruz. JavaScript de bir alternatif olabilir. Ancak temel kavramları öğrenmek için C ile başlangıç yapıp daha sonra Nesne Yönelimli Programlama Dilleri olayına yönlenebilirsiniz. Bu aşamada temel tavsiyemiz Java’dır. Java öğrendikten sonra C# gibi dilleri de çok rahatlıkla halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir