Home / Blog / Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Günümüzün popüler terimlerinden bir tanesi olan Robotik Kodlama özellikle genç arkadaşlarımızın yoğun bir şekilde ilgisini çekmekte. Robotik kodlama esasında robot yazılımı geliştirmeyi hedefler, robotik kodlama ismi daha afilli olduğundan bu söylem daha çok tercih edilmektedir.

Robot deyince aklımıza hep fimlerde gördüğümüz eli yüzü ayağı olan cihazlar gelir, ancak robot teriminin kast ettiği alan çok ama çok daha geniştir. Robotik kodlamanın temel hedefi, mekanik cihazlara zeka kazandırmaktır. Bu, geliştirilen robota göre çok büyük farklılıklar göstermektedir.

Günümüzde en çok kullanılan robot çeşidi endüstriyel otomasyonlarda yer almaktadır. Bu sistemlerde göze çarpan en büyük unsur, robot üreticisi firmanın kendi yazılımını yazması ve bunun üzerinden size kısıtlı bir kullanım alanı sunmasıdır.

Robotic yazılım geliştirmede kullanılan en eski dillerden bir tanesi VAL’dir. Val, Variable Assembly Language‘ın kısaltmasıdır. Aşağıda Wikipedia’dan alıntıladığımız örnek bir kod yapısı bulunmaktadır.

PROGRAM PICKPLACE
  1. MOVE P1
  2. MOVE P2
  3. MOVE P3
  4. CLOSEI 0.00
  5. MOVE P4
  6. MOVE P5
  7. OPENI 0.00
  8. MOVE P1
.END

 

Bu dilin dışında FORTH tabanlı bir dil olan ROBOFORTH dili de bulunmaktadır.

Diğer robotik programlama dillerine baktığımızda Lego Mindstorms EV3 robotu için geliştirilmiş olan LabView isimli GUI’de geliştirme imkanına sahip olabilmektesiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey, bu robotik programlama dillerinin belirli bir robota yönelik olarak yazıldığıdır. Siz kendi robotunuzu geliştirirseniz, kendi dilinizi de belirleme olanağına sahip olursunuz.

Aşağıda Wikipedia’dan alıntılamış olduğumuz, Robot markası ve Geliştirme dili listesini görebilirsiniz.

 
Robot brand Language name
ABB RAPID
Comau PDL2
Fanuc Karel
Kawasaki AS
Kuka KRL
Stäubli VAL3
Yaskawa Inform

 

Bu verdiğimiz örnekler başkalarının geliştirmiş olduğu sistemlerin bizim için ortaya koydukları yazılım dilleridir. Peki kendimiz kendi robotumuzu geliştirmek istersek durum ne olacak?

Kendi robotumuzu eğer baştan aşağı tasarlamayı planlıyorsak işler değişiyor. Çünkü yukarıdaki diller zaten var olan bir robotu programlamaya yarıyor.

Robotik kodlamanın temeli, esasında işlemci programlamaktan başlıyor, bu en basit, ilk adımlardan bir tanesini oluşturuyor. Zaten Arduino eğitimleri de bu yüzden robotik programlama adı altında pazarlanıyor. İşlemci programlama söz konusu olduğunda, bu sektörün lideri iki yazılım dili öne çıkıyor, C ve C++… Esasında, doğal olarak bu sektörün liderinin Assembly olduğunu, ancak işlemciye göre Assembly komutlarının da değişeceğini bilmek gerekiyor.

Robotik programlamada işlemciler kullanmak istediğiniz modüllere göre programlanıyor. Modül dediğimiz şey, bir nem sensörü, bir rfid okuyucu, bir yön bulucu cihaz olabilir. İşlemciyi programlarken bunlara uygun bir şekilde programlamak gerekiyor.

İş ileri düzeylerde paralel programlamaya gidiyor. İşin içerisine öğrenebilen sistemler geliştirme girince işler tamamen değişiyor. Robotik kodlamanın ucu bucağı bulunmuyor. Algoritma Uzmanı olarak size tavsiyemiz C/C++ öğrenmeniz. Bu eylemin size geri dönüşü mutlaka olacaktır.

One comment

  1. Çoooooooooooooookkkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllllllllllll siteeeeéeee

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir