Home / Blog / Stack Overflow’da Nasıl Soru Sorulur? Stack Overflow soru sorma rehberi.

Stack Overflow’da Nasıl Soru Sorulur? Stack Overflow soru sorma rehberi.

Stack Overflow programcıların hayat kurtarıcısıdır. Bugüne kadar sorulmuş milyonlarca soru ve bu sorulara verilmiş olan harika cevaplar çoğu zaman bizim işlerimizi rahat rahat halletmemizi sağlamaktadır. Ama olur ya, bazen bizim de soru sormamız gerekir. İşte bu noktada bizim gibi Türk kullanıcılar sorunlar yaşamakta ve bazen kullanıcı kitlesinden hiç de hoş olmayan cevaplar almaktadırlar. Bunun nedeni Stack Overflow’un kendisine has kurallarının olması ve kullanıcılardan bu kurallara uymalarını istemeleridir. Üstelik mevcut kullanıcı kitlesi bu kurallara sahip çıkmaktadır. Bu yüzden soru sormadan önce ve soru sorarken bazı hususlara oldukça dikkat etmelisiniz.

Stack Overflow Soru Sorma Rehberi

1- Sorununuzun Başlığını Belirleyin!

Sorununuza cevap bulmadan önce yaşadığınız problemi en iyi nasıl anlatabilirim diye düşünün. Compiler’ın ya da Programın çalışma esnasında verdiği hata ifadelerini başlıkta kullanmak işe yarayabilir. Ama tutup da direkt hatayı yazmayın. Mesela Java gibi dillerde Null Pointer Exception hatası sıklıkla alınır. Ve sebebi zibilyon tane şey olabilir. Bu hatayı dünya üzerinde en az 10 milyon insan yaşamıştır, ve insanların sorunuza cevap bulması için Bu hata mesajına yardımcı olacak ifadeler eklemeyi unutmamalısınız. Ha unutmadan, Stackoverflow başlıklarında “problem” ifadesini kullanmamalısınız. Zaten kullansanız da o soruyu yayınlatmaz sistem. Gidip de “Null pointer exception problem” diye başlık hazırlamayın 🙂 Spesific bir başlık oluşturun. Yaşadığınız sorunu mümkün olduğunca özelleştirin.

2- Dur hemen Soruyu sormak Yok. Aramaya inanın

Eğer Ekşi Sözlük kullandıysanız aramaya inanmak tabirinin ne anlama geldiğini bilirsiniz. Bir işi yapmadan önce, bir soruyu sormadan önce o sorunun daha önce sorulup sorulmadığını araştırmanız gerekir. Size soru başlığını belirleyin dememizin sebebi, esasında direkt olarak o soruyu sormanız değil, hazırladığınız başlığın aramasını yapmanız amaçlıdır. Emin olunuz ki, eğer çok ilginç bir alanda kodlama yapmıyorsanız ve yeni bir yazılımcı iseniz, sizin yaşadığınız problem Stackoverflow’da en az 1000 kere sorulmuştur 🙂 Boşuna o soruyu sorup da tepki almanın manası yok. Ancak yine de sorununuzu çözemediyseniz elbette soracaksınız. Çekinmenin de alemi yok.

3- Soru içeriğini Yazma

Başlığınızı hazırladınız, sıra soru sormaya geldi. En kritik nokta elbette burası. Gramere lütfen dikkat edin, ingilizceniz kötüyse google’a yazmak istediğiniz ifadeleri yazın ve google’ın düzeltmesini kullanabilirsiniz. Sorununuzu az ama öz şekilde anlatacaksınız. Ama şu kurallara dikkat edeceksiniz.

İlk başta aldığınız hatayı yazın.

Daha sonra Hatayı aldığınız kod kısmını (Gidip de 1000 satırlık kodu değil) yapıştırın.

Neler denediğinizi ve başarısız olduğunuzu kısaca anlatın.

Stack overflow genel soruları sevmez, spesifik olmanız, bir şeyler yapmış olmanız, daha sonra o yaptığınız şeyi çözmek için neler denediğinizi görmek ister. Bu yüzden bunları kısaca belirtmelisiniz. Kodunuzu yapıştırırken dümdüz değil, yazdığınız alandaki code yazan yere tıklayıp öyle yapıştırmanız gerekmektedir.

4- Sorunuza Gelen Cevapları Takip Edin, Gerekirse Yanıt Verin

Stackoverflow’da sorduğunuz sorunun bir sorumluluğu vardır, Eğer işinizi düzgün yaparsanız başkaları da o sorudan nasiplenir. Siz de sorunuza birçok puan alırsınız. Bu sizin için olumlu bir imajdır. Size bir takım çözümler sunanlar olacaktır. Bu çözümleri uyguladıktan sonra geri bildirim yapın, oldu ya da olmadı gibi cevaplar size verilen cevapları da daha düzgün hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir