Home / Blog / Yazılımcı Olmak Zor mu?

Yazılımcı Olmak Zor mu?

Pek çok arkadaş yazılımcı olmak zor mu sorusunu bizlere iletmekteler. Bunun çok net bir cevabı var. Kesinlikle Hayır. Yazılım öğrenmek tıpkı yazı yazmayı öğrenmek gibi bir şeydir. Bir yazılım dilinin Syntax’ı öğrenilir, temel işlemler öğrenilir (if/else statements, nesne, metot kavramları gibi) Bu temel işlemleri öğrenmek elbette zaman alacaktır. Ama bu asla zor olduğu anlamına gelmez. Gitar çalmak, şarkı söylemek ya da resim çizmek gibi özel yetenek isteyen bir iş kesinlikle değildir. Herkes yazılım öğrenebilir. Bir çocuk da, 70 yaşındaki bir insanda. Hani 7’den 70’e derler ya, aynen öyledir.

Yazılım öğrenme sürecindeki tek sıkıntı kaynak bulma sıkıntısıdır. Zannedilmesin ki kaynak sayısı az, tam aksine kaynak sayısı çoktur. Aslında bu durum farklı bir soruna işaret eder, kişi nereden çalışacağını bilemez, herkes farklı bir şey söyler. Yani Polonya’nın başkenti neresidir gibi net bir yanıtı yoktur çoğu sorunun. Bunun temel sebebi yazılımın esnekliğidir. Bir problem, çok çeşitli yollardan çözülebilmektedir. Bu yüzden herkes kendi çözümünü anlatmaktadır. Algoritma Uzmanı olarak çok net bir mesajımız var, Algoritma Öğrenin! Kağıt üzerinde oluşturduğunuz algoritmayı kodlamaya dökebildiğiniz zaman pek çok sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz. Araştırdığınız kaynakları da çok daha iyi anlayacaksınız.

Yazılımdan asla korkmayın, bugüne kadar yüz milyonlarca insan bu işi öğrendi, emin olun siz de öğreneceksiniz. Ama tabii ki çalışırsanız. Hepinize boş şans diliyoruz.

2 comments

  1. boş şanslar dileyin bende burdan bu yorumu okuyanlara BOŞ ŞANSLAR diliyorumm dksjkgjfds

  2. Yardım bekliyor

    Yani şimdi ben yazılımla hiç arası olmayan ama 7/24 bilgisayarda vakit geçiren ben yazılımcı olsam başarabilir miyim ve yabancı dil,matematik gerekli mi bu alanda ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir