Home / Blog / Yazılımcılara En Yüksek Maaşı Veren Ülkeler

Yazılımcılara En Yüksek Maaşı Veren Ülkeler

Daha önce sizlerle ABD’deki Yazılımcı Maaşlarını paylaşmıştık. Peki ABD dışındaki dünyada bu işler nasıl yürüyor? Özellikle yurtdışında çalışmak isteyen insanlar için uygun ülkeler hangileri olabilir?

Genel olarak bir araştırma yapıldığı zaman tahminler bizi yanıltmıyor. ABD’deki yazılımcı maaşları açık ara en yüksek miktarda. Ardından Avrupa ülkeleri sıralanıyor. Bu sıralama neye göre oluşturuldu derseniz genel olarak yazılımcıların aldığı maaşların ortalaması diyebiliriz. Tabii ki, tecrübeli, orta düzeyde tecrübeli ve yeni başlayanların aldıkları maaşlar da buna dahil olarak oluşturulmuş. Listenin ikinci sırasında ise Avrupa ülkesi olan İsviçre yer alıyor. Avrupa ülkeleri arasında iskandinav ülkeleri öne çıkarken, ASYA tarafından Yeni Zelanda kısmen yüksek maaşlarıyla dikkat çekiyor.

Liste ile ilgili notlar: Bu maaş ortalamaları tüm yazılımcılar baz alınarak hazırlanmış. Ve o ülkede ödenen vergiler ücrete dahil değil. Yani maaştan o ülkeye ödenecek olan vergiyi çıkarmak gerekiyor. Tabii ki maaşlar yıllık olarak belirtilmiş.

Yazılımcılara En Yüksek Maaşı Veren Ülkeler Listesi

 

Ülke Adı Maaş (Yıllık dolar cinsinden)
Amerka Birleşik Devletleri 107,908 $
İsviçre 82,878 $
Norveç 71,993 $
Danimarka 70,407 $
İsrail 64,198 $
İsveç 54,494 $
Almanya 53,713 $
Avustralya 48,848 $
Hollanda 48,413 $
Kanada 48,271 $
Finlandya 44,336 $
Yeni Zelanda 42,391 $
Fransa 40,700 $
Birleşik Krallık 40,497 $

 

Dediğimiz gibi Yukarıdaki liste tüm yazılımcılara verilen maaşların ortalaması gibi düşünebilirsiniz. 30 yıllık yazılımcıya verilen maaşla, yeni işe başlamış yazılımcıya verilen maaşın ortalaması gibi. Ancak iş yeni yazılımcılara verilen maaşların ortalamasına bakıldığı zaman sıralamada ufak bir değişiklik oluyor. İsviçre yeni başlayan yazılımcılarına ABD’den bile daha fazla maaş ödüyor. Onun dışında sıralamada değişiklik olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir