Home / Cordova Dersleri / Cordova Özellikleri

Cordova Özellikleri

Cordova’nın asıl ismi Apache Cordova’dır. Apache tarafından geliştirilmiş olan bir sistemdir. Yalnızca HTML, CSS ve JavaScript kullanarak Uygulama geliştirmeniz mümkündür. Cordova’nın Özellikleri Nelerdir Bunlara bir göz atalım.

Cordova Özellikleri

İçerik

Command Line Interface (Cordova CLI)

Komut satırı arayüzü sayesinde hızlı işlem yapma olanağına sahipsiniz. İster Windows’da isterseniz de Linux tabanlı bir sistemde uygulama geliştirin, komut satırıyla işlem yapma olanağı size hız kazandıracaktır.

Cordova’nın Çekirdek Bileşenleri

Cordova’da sizin için hazır bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde Mobil cihazların özelliklerini çok vakit kaybetmeden kullanabilirsiniz.

Cordova Eklentileri

Cordova size birçok API sunmaktadır. Bu API’ler, mobil telefonun native fonksiyonlarını kullanmanıza olanak sağlar.

Ücretsiz Olması

Cordova ücretsizdir, Apache Lisansına sahiptir.

 

Cordova’nın Avantajları

Cordova size bir kez uygulama hazırlayıp, hem iOS, hem Android hem de diğer işletim sistemlerine sahip Mobil cihazlarda kullanabilmenize olanak tanır.

Native Uygulama Geliştirmekten çok daha hızlı uygulama geliştirebilme şansına sahip olursunuz. Size zaman kazandırır.

Platforma yönelik dil öğrenmek zorunda kalmazsınız. Yani Android için Java öğrenmeniz gerekirken, iOS için swift, Windows Mobile içinse C# öğrenmeniz gerekir. Halbuki Cordova’da bir tek JavaScript bilerek her platform için uygulama geliştirmek mümkündür.

Cordova büyük bir komüniteye sahip olduğu için birçok hazır eklentiye ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Cordova’nın Dezavantajları

Cordova’nın temez dezavantajı native mobil uygulamalara nazaran yavaş olabilmesidir. Projenize göre karar vermeniz gereken durumdur. Kabaca söylersek, uygulamanızın büyüklüğü arttıkça yavaşlaması da artacaktır.

Bir takım eklentiler uyumsuzluk sorunu çıkartabilir.

Farklı platformlar için farklı eklentiler yazmanız gerekebilir. Ancak yine de bu bile hala avantajdır, zira zaten native uygulamalar geliştirirken diğer platformlar için -neredeyse tamamen farklı kodlar yazmanız gerekmektedir. (Xamarin’in hakkını yemeyelim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir