Home / DC Devre Analizi / Çevre Akımları Yöntemi ile Devre Çözümü (Mesh Analizi)

Çevre Akımları Yöntemi ile Devre Çözümü (Mesh Analizi)

Bir önceki yazımızda Kol Akımları yöntemi ile devre çözümünü görmüştük. Bu yazımızda Mesh Yöntemi olarak da bilinen, Çevre Akımları Yöntemi ile Devre çözümünü göreceğiz.

Çevre Akımları Yöntemi

İçerik

Çevre akımları yöntemi ile devre çözerken aşağı satırdaki işlemler uygulanır.

  1. Herbir göz için kaynakların yönü dikkate alınarak çevre akım belirlenir.
  2. Kol Akımları belirlenir
  3. Herbir göz için çevre akımları kullanarak kirşoff gerilim denklemi yazılır.
  4. Çevre akımları uygulanarak kol akımları hesaplanır.

Çevre Akımları Yöntemi (Mesh Analizi) Genel Yaklaşım

Örnek bir yapı üzerinde Çevre Akımları Yöntemi nasıl uygulanır bir göz atalım.

Yukarıdaki yapıda çok ama çok önemli bir nokta var. Ok işaretlerine dikkat edin. Çevre akımları yöntemi ile soru çözerken en kritik noktası burasıdır. Akım yönünü doğru belirlememiz gerekir. Biz bu yapıda Akımın yönünü her üreteç için artıdan eksiye belirledik. (üreteçte uzun çizgi +, kısa olanı -) Her göz için akım yönünü belirlememiz gerekiyor. Bu noktayı asla kaçırmayın.

Bir diğer mesele de Çevre akımları yönteminde herbir göz için ayrı bir denklem oluştururuz. Bu denklemleri yok etme metodu ile çözebileceğimiz gibi matris ve determinant ile de çözebiliriz.

Şimdi biz dirençlerin üzerinden iA ve iB akımlarının geçtiğini düşüneceğiz. Burada akım yönlerini dikkate alırsak i3 üzerinden iA + iB, i4 üzerinden ise yalnızca iB geçeceğini görmemiz gerekiyor. (Akım yönlerine dikkat edin) şimdi bu bilgilere dayanarak iki göz için de denklemlerimizi oluşturalım.

i1 = iA

i2 = iB

i3 = iA + iB olduğunu unutmayın.

Yukarıdaki denklem çözülerek iA ve iB değerlerini bularak akımların değerlerini bulmuş oluruz.

 

Çevre Akımları Yöntemi (Mesh Analizi Örnek Soru)

Yukarıdaki devreyi Çevre Akımları yöntemi ile çözelim. (NOT: Bu soru kol akımları yöntemi ile de çözülür, ama biz Çevre akımları yöntemi ile çözeceğiz)

  • İlk adım olarak akım yönlerini belirledik. (Tabii ben soruda verdim akım yönlerini, size soranlar vermez 🙂 akım yönlerini artıdan eksiye belirledik)
  • Belirlediğimiz akım yönlerine göre i1, i2 ve i3 değerlerini çevre akımları cinsinden belirleyeyim. i1 = iA, i2 = iB, i3 = iA + iB şeklinde olur.
  • Şimdi de herbir göz için denklemimizi yazalım.

Yukarıdaki denklemi çözmeyeceğim, bu hale getirdikten sonra işin içerisine çift bilinmeyenli denklem çözümü giriyor, kolaylıkla yapabilirsiniz. iA =5,57 amper, iB = -1,73A çıkması lazım. Kolay gelsin. Sonraki yazılarımızda Çevre Akımları yöntemi ile ilgili örnek soru çözümüne devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir