Home / DC Devre Analizi / Çevre Akımları Yöntemi – Örnek Soru Çözümü 1

Çevre Akımları Yöntemi – Örnek Soru Çözümü 1

Bir önceki dersimizde Çevre Akımları Yöntemi (Mesh Analizi) ile devre çözümü işlemini görmüştük ve bir adet örnek soru çözmüştük. Ancak bir tanecik soru yetmez diye soru çözmeye devam edelim dedim.

Çevre Akımları Yöntemi Örnek Soru

Yukarıdaki örneğe baktığımızda öncelikli olarak Akım yönlerini belirlememiz gerekmektedir. Dikkat ederseniz 2 gözümüz olmasına karşım 3 adet akım kaynağımız (E1, E2, E3) bulunmaktadır. Bu yüzden Akım kaynaklarının artı ve eksi uçlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. E1 ve E2 üreteçlerinin artı uçları karşılıklıdır, Bu yüzden E1 – E2 akımın yönünü verir. (E1 daha büyük 4 Volt) yani akım E1 üretecinin artı ucundan eksi ucuna doğru olacaktır.

ikinci gözde ise E2 ve E3 üreteçleri seri bağlanmıştır. Yani E2 + E3 işlemi sağdaki gözün akımının yönünü belirleyecektir. Akım yönleri aşağıdaki gibi olmaktadır. (iA ve iB akımlarına ve Ok yönlerine dikkat edin)

Şimdi Artık denklemlerimizi oluşturabiliriz.

Yukarıdaki denklemi nasıl oluşturduk onu anlatalım. 1. denklem sol göz için yazmış olduğumuz denklem (E1 – E2) . R1 direncinden iA akımı geçmekte, ancak R2 direncinden İA – iB akımı geçmektedir. Dikkat edin R2 direnci ortaktır, ancak sol gözün akım yönüne baktığımızda iA – iB işlemi yapmamız gerekmektedir. Çünkü sağ gözdeki akım, tam tersi yöndedir. (aynı yönlü olsalardı toplardık)

Sağ gözün denkleminde ise R2 direnci hesaplanırken iB – iA akımının geçtiği hesaplanmıştır. Çünkü sağ gözün ana akımı iB dir, yukarıdaki denklemdekiyle tam tersinin yazılmasının sebebi budur.

Matematik işlemini size bırakıyorum 🙂 E1 belli, E2 belli, E3 belli. Size denklemi çözmek kalıyor, önemli olan denklemi oluşturmaktı. (i1 = 3, i2=0,33, i3= 3,33 çıkması lazım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir