Home / DC Devre Analizi / Çevre Akımları Yöntemi Örnek Soru ve Çözümü 2

Çevre Akımları Yöntemi Örnek Soru ve Çözümü 2

Bu Çevre Akımları yöntemi ile devre analizi konusundaki son yazımız olacak, bir tane daha örnek çözerek konuyu bitireceğiz. Bu seferki örneğiniz biraz daha karmaşık olacak.

Çevre Akımları Yöntemi Örnek Soru ve Çözümü

Yukarıdaki devrede akımların bulunması isteniyor. Öncelikli olarak devreye baktığımızda iki tane üreteç, üç tane göz olduğunu görüyoruz. Bizim yapmamız gereken en önemli unsur akım yönlerini herbir göz için tayin etmek, zaten çevre akımları yöntemi ile devre analizindeki en önemli olan unsur bu.

Biz akımları artıdan eksiye doğru belirtiyoruz. Yalnız dikkat edin, E2 üretecinin bulunduğu yerin sağında ve solunda 2 göz bulunuyor. Biz bu iki göz için de ayrı akım yönleri belirtiyoruz. İB ve İC akımlarına dikkat edin. İki akım da üretecin artı ucundan eksi ucuna doğu gözleri dolaşıyor. Bu akımların göz çevresini dolaştığına dikkat edin. Yani üsteki çevre ile yalnızca ortak kenarlardan akım geçerken diğer bölgelerden bu akım geçmiyor.

Dirençlerden geçen akımları da akım yönlerine göre tayin ediyoruz. Mesela R2’den geçen akım, E1 denklemini yazarken iA-iB olacakken, E2 için yazarken iB – iA olur. Mesela yine R3 direnci açısından konuşursak, bu dirençten geçen akımların yönü aynı olduğundan iA + iC akımı geçecektir. Bu açıdan incelediğimizde aşağıdaki denklemi rahatlıkla yazarız.

Yukarıdaki denklemi de siz çözün 🙂 (determinant kullanabilirsiniz, ya da yok etme ile yaparsınız) Sonuçlar: iA = 1,7, iB = 2,36, iC = 0,46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir