Home / Duyuru / Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, dünyanın dijital yönde gelişimi ile beraber markaların, operasyonlarını ve sistemlerini yeniden şekillenmesi ile birlikte markalar, yeni fırsat alanları oluşturabiliyor. Üretim süreçlerindeki yeni gelişmeler ile birlikte yeni trendlere ve rekabete uyum sağlamak, gelişimi ivmesi kazanmak için oldukça önemlidir.

Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen dijital dönüşüm akımı büyük veri, yapay zeka ve entegre sistemlerin organizasyonlara adapte olması olarak düşünülebilir. Bu sayede, markalar ve üreticiler üretim rakamlarını ve başarı çizgisini arttırabilir.

 Sanayinin Dijital Dönüşümü

Markalar ve şirketler, organizasyonlarının etkinliğini arttırmak ve çalışma düzenini daha verimli hale getirmek için global alandaki gelişmeleri ve inovasyonları sistemlerine ekleyerek dijitale dönüşmesidir. Ürün hazırlık aşamasında, tüketici analizleri ve ürün gelişimi için big data kaynaklarının kullanılması, verimlilik artışı imkanı sağlanır.Bu sayede uluslararası alanda dev markalar ile rekabet etmek veya daha başarılı olmak mümkün olur.

Dijital dönüşümün teknolojilerini, bir ağacın dalları gibi düşünerek inceleyelim. 3D Yazıcılar, Otonom Robotlar, Kripto Paralar, Dijital Pazarlama, Siber Güvenlik, AR/VR, Big Data, Simülasyonlar, Sistem Entegrasyonları dijital dönüşümü her biri birbiriyle entegre olmaya başlayan oluşumlardır. Dijital dönüşümü sektörler özelinde incelediğimizde; Tekstil, Makine, Sağlık, Sinema vb. sektörlerin dijital dönüşüm teknolojileri ile yukarıda bahsedilen Big Data, Yapay zeka, Sistem Entegrasyonları gibi teknolojiler ile dijital dönüşüm adına daha etkili analizler ve üretimler oluşturulması sağlanır. Bununla birlikte Markaların Ar-Ge bölümleri için iletişim ve araştırma teknolojilerinin gelişimi daha hızlı ve yararlı olmaktadır.  

Dijital Dönüşümün Faydaları nelerdir? 

Kobiler için dijital dönüşümün faydalarına göz attığımızda ; maliyetleri düşürmekk, içerikleri iyi hale getirmek ve bilgi paylaşımının sürecinin hızlandırılması olarak dile getirebiliriz. Üretimde kaynakların yüksek maliyetini düşürmek ve verimli bir işleyişe sokmak üzerine odaklanılır. Bu sayede üretim süreçleri hız kazanır ve üretim oranında artış gerçekleşir. Ürün ve üretim kalitesi arttırılarak, rakiplere üstünlük kurma ve başarı ihtimalleri artar. Dolayısıyla,  pazardan alınan pay atar.

Öte yandan, pazarlama süreçleri ile üretim süreçleri birleşmeye başladı. Departmanların birlikte hareket etmesi, zaman zaman iletişim’de aksaklıklara, üretimde yavaşlamaya neden olabilir. Dijital’e dönüşen markaların iletişim özelinde yeni nesil teknolojileri kullanarak iletişim hızındaki sorunlarına çözüm geliştirebiliyor. Ayrıca, global pazarın takibi ve gelişim raporları dijital dönüşümün bir parçasıdır. Globalde öncü olan firmalar, dijitali kullanarak satışlarını arttırmak ile beraber yeni teknolojilerde üretirler. Endüstri 4.0 prensiplerini iyi anlamak, dijital dönüşümü iç pazarda iş süreçlerine uyarlamak global rekabet için iç piyasada öngörü sağlayacaktır.Sanayinin Dijital Dönüşümü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak Sanayinin dijital dönüşümü sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir