Home / Git / Git Kurulumu (Git Dersleri 2)

Git Kurulumu (Git Dersleri 2)

Bir önceki dersimizde git nedir sorusuna cevap getirmiştik. Öncelikli olarak şunu vurgulayalım, Git, github demek değildir. Genel bir teknolojinin adıdır. Bu hususu karıştırmayalım. Bu yazımızda ise Git kurulumu yapma işleminin nasıl gerçekleştiğine göz atalım.

Git Kurulumu (Windows)

1. Adım (Download)

Windows üzerinde Git kurulumunu gerçekleştirmek için https://git-scm.com adresine girelim ve sağ kısımldaki download linkine tıklayalım.

2. ADIM (Sözleşme Sayfası)

İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıp kuruluma başlayalım. GNU GPL Lisans sözleşmesini sonuna kadar okuyup Next Diyelim 🙂

3. ADIM (Kurulum Yeri)

Bu adımda dosyanın kurulacağı yeri belirleyebilirsiniz.

4. ADIM (Components Seçimi)

Bu adımda kurmak istediğiniz componentleri seçme imkanı bulabilirsiniz. Default hali normal kullanıcılar için fazlasıyla yeterlidir. Elleşmeye gerek yok yani 🙂

5. Adım. (Shortcut bölümü)

Tam okumadan next deyip geçmelik bölüm.

6. Adım (Default Editor Seçimi)

Konsol ekranında editör kullanmanız gerektiğinde default olarak hangi editörü kullanacağınızın seçildiği bir bölüm bu. Ancak Windows kullanıcıları bu işle uğraşır mı bilmem. Ben şahsen Nano editörü sevdiğim için onu seçtim. Kurulumu ciddi şekilde etkileyen bir olay değil yani. Default şekilde bırakabilirsiniz.

7. ADIM (Global Değişkenler)

Bu bölüm Git sistemini nasıl kullanacağınızı öğrenip ilgili PATH’leri kurulum esnasında eklemek için size seçim şansı kuruyor. Doğru seçim yapmazsanız daha sonra path eklemekle uğraşabilirsiniz.

Use Git From Git Bash Only: Eğer sadece Git bash üzerinden git komutlarını yazacaksanız bunu seçmelisiniz. Bu seçeneğin özelliği PATH değişkeni eklemez. Zaten bu yüzden safest choise yazmışlar. Ama ben bunu seçmenizi önermiyorum.

Use Git From the Windows Command Prompt: Ben bu seçeneği seçiyorum. Olayı şu, cmd.exe ile git komutlarını çalıştırabilirsiniz. Bu seçeneği seçerseniz ilgili pathleri Global Environment’a kendisi ekliyor.

Use Git and Optional Unix tools From the Windows Command Prompt: Eğer git’i bazı Unix araçları ile Windows Command prompt üzerinden kullanmayı planlyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz. Ancak giriş düzeyindeki kullanıcılar için gereksiz.

8. Adım (HTTPS)

Özellikle bir remote repository ile iletişim kurarken sertifika işlemlerini nasıl halletmeniz gerektiğini soruyor. İlk seçenek bizim gibi düz kullanıcılar için. Eğer şirket yapınız varsa ve kendi sertifikalarını kullanıyorsanız ikinci tercihi seçmelisiniz. Ama kurulum adımları oradan sonra değişebilir. Biz birinci seçeneği seçenler için devam ediyoruz.

9. Adım (Line Endings)

Bu adım line endings’lerle ilgili bir bölümmüş, Windows stili line endings, Linux stili line endings diye bir dalga var, ama ben de tam bilmiyorum bunu 🙂 Byte’ların nasıl saklanacağını düzenliyor falan filan. Bir gün öğrenirsem bunu da anlatmaya çalışırım. Bu yüzden default seçenekte bırakmak en iyisi.

10. Adım (Emülatör)

Git komutlarını nerede yazarsanız yazın, bunun emülate edilmesi gerekiyor. Windows’da Linux terminali gibi gelişmiş bir terminal bulunmuyor. Bu adımda size default terminali mi (Mintty) yoksa windows’un terminalini mi kullanmak istediğimiz soruluyor. Ben default terminali seçtim windows’a güvenmediğimden ama sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum.

 

11. Adım (Ekstra opsiyonlar)

Bu adımda ekstra opsiyonlar var, ekstra ve bedeva bir opsiyon seçin gitsin, boyutu da önemli bir şekilde etkilemiyor. Kurulum işi bu kadar. Yazılara devam edeceğiz, kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir