Home / Git / Git Nedir? (Versiyon Kontrol Sistemi)

Git Nedir? (Versiyon Kontrol Sistemi)

Küçük çapta tek kişi olarak kod yazarken işler yolunda gider, ancak işler büyüdükçe, hele bir de işin içerisine ekip girince işler değişir. Eğer proje yazım süreci düzgün bir şekilde kontrol edilmezse, işin içerisinden çıkılmaz bir hale gelir. İşte yazılımcılar için Git ismi verilen, Versiyon kontrol sistemi geliştirilmiştir. Peki versiyon kontrol sistemi temelde ne yapar? Aşağıdaki 4 sorunun cevabını bulmamızı sağlar.

  • Projede Hangi değişiklikler yapıldı?
  • Değişiklikleri Kim Yaptı?
  • Değişiklikler Ne zaman Yapıldı?
  • Bu değişiklikler neden Yapıldı?

 

Değişiklik kavramını illa var olanı değiştirmek olarak değil, yeni bir kod parçacığı eklemenin de değişiklik olarak anılacağını unutmamak gerekir.

Versiyon Kontrol Sistemi Nedir?

Git teknolojisi sıklıkla kullanılan açık kaynaklı bir versiyon kontrol sistemidir. DVCS olarak da anılır. (Distrubuted Versiyon Control System) . Hem open source, hem de ticari amaçlı proje üretimlerinde sıklıkla kullanılır. Temel hedefi hem çoklu kullanıcı kontrolü yapmak, hem de proje üzerinde yapılan değişikleri kayıt altına almaktır. Git teknolojisinin en büyük avantajı, illa ki merkezi bir yapıya bağlı kalmak zorunda olmamanızı sağlamaktır. Lokalde, yani kendi bilgisayarınızda yaptığınız değişiklikleri de kayıt altına alır. Daha sonra siz istediğinizde merkezi yapı ile senkronizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Yani Asenkron bir geliştirme imkanı sunmaktadır.

Versiyon kontrol sistemi olmadan gerçekleştirilen projeler dağınık olur. Her yazılımcı kendi kopyasını oluşturur. Diğer takım üyelerinden habersiz şekilde çalışır. Kod parçacıkları birleştirildiğinde ortaya ciddi sorunlar çıkar ve bu da zaman kaybına neden olur.

Neden Git?

Şunun bilinmesi gerekir, Git piyasadaki tek versiyon kontrol sistemi değildir. Ancak en popüler kullanılanıdır. Stackoverflow’da yapılan bir ankete göre, geliştiricilerin %70’i git kullanmaktadır. Git teknolojisi hem Open Source, hem de Ticari amaçlar için kullanılabilmektedir.

 

Bu yazıyı şimdilik Burada tamamlayacağım, ancak git eğitim serisinin tek yazısı olmayacak bu. Bizi takip edin. Git teknolojisi hakkında gereken tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir