Home / Git / Git Terimleri Sözlüğü

Git Terimleri Sözlüğü

Daha Önceki yazılarımızda Git Nedir ve Git Kurulumu konularına değinmiştik. Bu yazıda genel anlamda Git Terminolojisini yani git içerisinde geçen terimler ne anlama geliyor buna bakacağız.

 

Git Terminolojisi

Branch

(git branch nedir?) Branch dal demektir. Git sisteminde proje dallara ayrılabilir. Ayrılabilir diyoruz çünkü ayırıp ayırmamak size kalmış. Normal projeleriniz Master isimli branch’te yer alır. Peki ne işe yarar Git Branch? Siz mesela projenizin saf halini Master Branch’ta tutarsız, projenizi yönlendirmek istediğiniz sistem için ise yeni bir branch oluşturursunuz. Böylece hem projenizin kök halini saklamış olursunuz, hem de yeni Branch üzerinde denemelerinizi yaparsınız.

Checkout

(git checkout nedir?) Checkout komutu “git checkout branchismi” şeklinde kullanılır. Yani Branchlar arası değişiklik yapmanızı sağlar. “gir chekout master” derseniz master branch’ına geçiş yaparsınız.

Clone

(Git Clone Nedir?) bildiğiniz clone anlamındadır. Mesela github’da bir projeyi bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz, “git clone projeulradresi” yazarak o projenin bir kopyasını kendi repository’niz üzerinde oluşturursunuz.

Fetch

(Git Fetch Nedir?) Branch üzerindeki dosyaları sizin bilgisayarınıza yükler. Download etmenize olanak tanır. Birden çok Branch’taki dosyaları da bu şekilde çekebilirsiniz. Hatta Branch’ları yeniden isimlendirebilirsiniz.

Fork

(Git Fork Nedir)? repository’nin bir kopyasını oluşturur.

HEAD

(Git HEAD Nedir?) referans değişkenidir. Size en son üzerinde çalıştuığınız commit bilgisini verir. Yani siz yeni bir Commit eklediğinizde HEAD bilgisi yeni commit olur.

Index

(Git Index Nedir?), çalıştığınız alandaki değişiklikleri tutar. Değiştirdiğiniz dosyalar, sildiğiniz dosyalar vs Index tarafından tutulur. git status komutunu çalıştırdığınızda yeşil renkteki ifadeler commit edilmeye hazır olanlar, kırmızı olanlar ise commit edilmeyecek olanları gösterir.

Master

(Git Master Nedir?), birincil branch’ınızdır. Tüm repository’nizin babasıdır diyebiliriz. Direkt master branch üzerinde çalışabilir, ya da farklı branchlar üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Master branch hep var olacaktır.

Merge

(Git Merge Nedir?), bir branch’taki değişiklikleri başka bir Branch üzerine almaktır. (Genellikle Master).

Origin

(Git Origin Nedir?) Repository’nin birincil versiyonunun adıdır. Örneğin git push origin master komutu remote üzerinde çalıştırılınca, değişiklikler primaray repository’nin master branch’ına push edilir.

Pull/Pull Request

(Git Pull Request Nedir?) Eğer bir kişi değişik bir branch üzerinde değişiklik yaptıysa ve değişikliğin sizin tarafından görülmesini istiyorsa pull request’te bulunabilir. Buna review isteği de denilebilir. (Kodun gözden geçirilmesi talebi) Eğer değişiklik kabul edilirse Merge edilir. Yani Master tarafundan “pull” edilir.

Push

(git push nedir?) remote branch üzerinde update işlemini gerçekleştirir. yani yazdığınız kodları remote üzerine yüklersiniz.

Rebase

(Git Rebase Nedir?) Commit’inizi rebase yaparak parçalara ayırabiliir, düzenleme yapıp yeni bir commit üzerine aktarabilirsiniz. Bu işlem daha temiz bir commit geçmişine sahip olmak için yapılmaktadır.

Remote

(Git Remote Nedir?) Orjinal Branch’ın kopyası da denilebilir. Bir branch’ı clone ettiğinizde, yeni Branch remote ya da clone durumda olur. Remote, origin branch ile iletişimdedir.

Repository

(Git Repository Nedir?) Şu ana kadar bahsettiğimiz repository kavramı esasında git ile ilgili her şeydir. Dosyalarınızın, klasörlerinizin, kısacası projenizle ilgili her şeyin, versiyonların, commitlerin vs. tutulduğu database’dir diyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir