Home / Ionic Dersleri / IONIC Nedir?

IONIC Nedir?

Mobil dünyasının gelişimi farklı platformlarda uygulama zorunluluğuna da beraberinde getirdi. Her platforma yönelik olarak native şekilde yazılım geliştirmek, yazılımcıları oldukça zorlayan bir unsur haline geldi. Son zamanlarda genel olarak bütün platformlara yönelik FrameWork’ler ortaya çıkmaya başladı. Bunların anası sayılacak Cordova listenin başını çekiyor. Sitemiz üzerinden Cordova Dersleri‘ne ulaşabilirsiniz.

Ionic ise Cordova’ya benzer şekilde bir mobil uygulama geliştirme platformudur. Ancak Cordova’ya alternatif olduğunu düşünmeyin. Ionic, Cordova ve AngularJS üzerine kurulu bir framework’tür. HTML ile yazılım geliştirmenize imkan tanır. Ionic’in en güçlü yanı görselliği daha kolay bir şekilde yönetebilmenize imkan tanımasıdır.

Ionic Framework Özellikleri

  • AngularJS

Ionic AngularJS MVC mimarisini kullanmaktadır.

  • CSS Bileşenleri

Ionic ile mobil uygulamaların ihtiyaç duyacağı her türlü css özelliklerine sahiptir.

  • JavaScript Bileşenleri

Bir mobil uygulama için HTML ve CSS yeterli değildir. Ionic’te, güçlü bir JavaScript desteği bulunmaktadır.

  • Cordova Eklentileri

Cordova Dersleri kapsamında Cordova Eklentilerinden bahsetmiştik. Eklenti dediysek küçümsenecek türden değiller, Mobil cihazın native özelliklerini kullanmamıza imkan vermekte. İşte bu plugin’leri aynı şekilde Ionic içerisinde de kullanabilirsiniz.

  • Ionic CLI

Komut satırı desteğiyle kolay yönetim imkanına sahip olacaksınız.

  • Ionic View

Ionic view sayesinde uygulamalarınızın gerçek cihaz üzerinde nasıl çalışacağını çok iyi gözlemleyebilirsiniz.

  • Lisans

Ionic MIT lisansı altında yayımlanmıştır. Sizin anlayacağınız ücretsizdir 🙂

Ionic Avantajları

Ionic sayesinde hybrid mobil uygulamalar geliştierbilirsiniz. Yani Android, iOS, Windows Phone ve Firefox OS’a yönelik olarak uygulama yapabilisiniz.

Hazır layoutlar kullanarak hızlı uygulama geliştirme imkanına sahip olursunuz.

Modüler olarak kullanılma kolaylığına sahiptir. Yani uygulamanızda bir yenilik yaptığınızda release etmeniz çok kolay olacaktır.

Ionic’i geliştiren ekip Google geliştiricileriyle oldukça yakın ilişki içerisinde. Yani fikir alışverişi halindeler. Bu da Ionic’e resmi olarak olmasa da gayri resmi bir biçimde Google’ın destek verdiğini gösteriyor.

Ionic Dezavantajları

Yaptığımız testlerde hata payı yüksek olabilir.

Farklı native özellikleri kombine etmek zor olabilir. (Şunu kabul etmek gerekir ki, hiçbir şey native kodlamanın yerini tutmaz, ancak basit ve orta düzeydeki uygulamalarda bu sorunla zaten karşılaşmayız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir