Home / İşletim Sistemleri / Process Control Block Nedir? (PCB Nedir?)

Process Control Block Nedir? (PCB Nedir?)

Bir önceki yazımızda Process nedir sorusunun cevabını vermiştik. Şimdi işletim sistemi process’i ne şekilde yönetiyor sorusuna en azından basit bir cevap getirmeye çalışalım.

Process elementlerinin bir takım nitelikleri bulunmaktadır. Bu nitelikler Process Attributes olarak adlandırılırlar. Process Attributes Bilgilerinin hepsi Process Control Block içerisinde yer alır.

(Not, Process Attributes, yani process nitelikleri yazdıklarımız ile sınırlı değildir, işletim sistemine göre artabilir, biz ortak olan, belli başlı nitelikleri vurgulayacağız)

Process Identifier: Process ID’sidir, PID olarak kısaltılır. Process’e erişilmek istendiğinde process’i tanımlayan unsur bu bilgidir.

Process State: Process State konusuna geleceğiz, birçok process state bulunur. Bu bilgi Process’in o anki durumunu niteler. (Running, waiting gibi bilgiler olabilir)

CPU Scheduling: Öncelik durumları, öncelik kuyruğu pointerları gibi bilgiler tutulur. (bu konuları hep açıklayacağız, az sabır 🙂 )

Program Counter: Sayaç

Memory Information: Process’e ayrılan hafıza bilgisi

CPU Registers: Process’e ait tüm registerlar (yazmaç

I/O Status Information: Process’e atanan cihazların listesi, açık olan dosyaların listesi. (Mesela bir dosyayı bir process işliyorsa kilitler, siz Word belgesi açıkken başka yere kopyalayamamanızın sebebi process tarafından kullanılıyor olmasıdır, Bu bilgi de burada tutulur)

Accounting Information: Kullanılan işlemci miktarı, processin başlamasından sonra geçen süre, zaman kısıtları gibi bilgiler tutulur.

 

Özetlemek gerekirse, bir program çalıştırıldığında process oluşturuluyor, işletim sisteminin bu process’i yönetmesi gerekiyor, yönetebilmesi için de bir takım bilgileri tutması gerekiyor. İşte işletim sistemi bu yüzden “Process Control Block” denilen bir yapı oluşturuyor. Bu yapı içerisindeki bilgilere Process Attributes deniliyor. Bu yazıyı fazla uzatmıyorum. Ufak Parçalar Halinde Yazmak en doğrusu. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir