Home / İşletim Sistemleri / Process Nedir?

Process Nedir?

İşletim Sistemi ders notları kapsamında ilk olarak process’ten başlayalım dedik, giriş konularından sonraki en önemli konuyu Process’ler oluşturuyor. Öncelikli olarak Process Nedir sorusuna cevap verelim.

Process Nedir?

İçerik

Bir programın çalışan haline process deriz dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Programlar çalışmazken sabit diskimizde durur. Ancak biz o programları çalıştırdığımızda programın ilgili fonksiyonları artık RAM üzerinde çalışmaya başlar. İlgili işlemleri işlemci tarafından işletilir. İşte biz bir programın çalışan haline process deriz.

Process’i anlatmak için kullanılan bir başka tanım da, bir programın instanse’ıdır şeklinde bir anlatımdır. Nesne Yönelimli Programlamaya aşina kişiler için örneklendirecek olursak, Program bir class ise, Process’te o class’ın bir nesnesidir.

Bir program çalıştırıldığında çalıştırılmak için bir işlemciye atanır. Programla ilgili işlemler o işlemci tarafından gerçekleştirilir. Hatta işlemciye neden “Processor” dendiğini bu yazıdan sonra kafanızda daha iyi oturtabileceksiniz.

Process Yapısı

Bilgisayarda Process’in işlenmesi Processor’e ait olsa da, Process’in yönetilmesi işletim sistemi’ne aittir. Zaten Process’lerin işletim sistemi konusu olmasının temel sebebi de budur 🙂 Şimdi Process oluşturulduğunda İşletim sistemi nasıl bir yapı oluşturuyor buna bir bakalım.

Text: Bu bölüm programın içerisinde bulunan kodlardır. Compile edilmiş (mesela .exe uzantılı bir dosya) ya da interpreted olarak yorumlanacak (mesela bir python ya da php kodu) kodları barındırır.

Data: Statik verileri barındıran bölümdür. (Global değişkenler, define bilgileri, sabit değişkenler vs)

Heap: Bir process çalıştırılacağı zaman dinamik belleğe ihtiyaç duyar. İşte bu bellek Heap yapısında tutulur.

Stack: Geçici bilgileri tutmak için Stack bölümü kullanılır. Mesela içerisinde Fonksiyon parametreleri, return adresleri, lokal değişkenler bulunur.

Process’lerin State Information denilen bir bölümü bulunur. bu bölümde şu anki aktiviteler, program counter’ı, processor registerları gibi bilgiler yer alır.

 

Process Management Nedir? (Process Yönetimi Nedir?)

İşletim sistemi Processler ile ilgili işlemleri gerçekleştirir demiştik. Peki nedir bu işlemler?

  • Process Oluşturma ve Yok Etme (Create and Destroy)
  • Process’i askıya alma ve devam eddirma
  • Process Senkronizasyonunu Gerçekleştirme
  • Process İletişimini (Process Communication) Gerçekleştirme
  • Deadlock Kontrolü.

Yukarıdaki listede yer alan olayları kafanızda oluşturamadıysanız merak etmeyin. Bunların hepsi zaten ayrı bir konu, Bunlara İşletim sistemleri ders notu içeriğimizde ayrıntılı olarak işleyeceğiz. Sonraki yazılarımıza bakmayı ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir