Home / İşletim Sistemleri / Process Suspension

Process Suspension

Suspension Askıya alma anlamına gelir. Askıya alma Running durumundaki bir process’in Waiting durumuna gelmesini kast eder. Eğer bu durumu tam anlamadıysanız Process States Konumuza bakmanızı tavsiye ederiz.

Peki çalışan bir process neden askıya alınır? Çünkü Process’in devam etmesi dışarıdan bir girişe bağlı olabilir. Mesela “Kurulumun devam etmesi için 2. CD’yi takın”, ya da kullanıcının programdan bir input girilmesinin beklenmesi buna bir örnektir. O işlem gerçekleşinceye kadar process çalışmaya devam etmez, bunun yerine Waiting durumunda beklemeye devam eder.

Beklenen işlem gerçekleştiğinde (event occours) process Ready State’ine geçer ve işlemciye atanmak üzere beklemeye geçer. Tabii bu işlem genelde milisaniyeler içerisinde olduğu için biz Ready State’deki hali fark edemeyiz genelde.

Bu durum iki yeni Process State’i oluşmasına neden olur

  • Suspend/Blocked
  • Suspent/Ready

Processlerin Suspend Edilme Nedenleri

Processler bir çok nedenden dolayı askıya alınabilir. Bu nedenlere bakalım.

Swapping: İşletim sistemi ek hafızaya gerek duyuyor olabilir. Bunun için waiting durumuna geçer ve askıya alır.

Kullanıcı İşlemi Gereksinimi: Process’in çalışmaya devam etmesi için kullanıcının işlem yapması gerekiyor olabilir. (devam etmek için bir tuşa basmalısınız gibi…)

Timing: Process belki de periyodik olarak çalışan bir process’tir. Belli aralıklarda çalışan process gelecek zamanki çalışmasına kadar suspend edilir. (Update programları buna örnektir, ara sıra çalışır ve update edilmesi gereken bilgi var mı diye kontrol ederler, çalıştıkları zamanın dışında process sonlandırmaz, suspend edilmiş olarak bekler)

Parent Process’in Beklenmesi: Eğer bir process Child process ise Parent Process’in bir işlemi yapması bekleniyor olabilir. Bu durumda child process suspend edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir