Home / Java Tutorial Tükçe / Başlangıç / "Merhaba Dünya" Uygulaması / Merhaba Dünya Uygulaması NetBeans İçin | Java Tutorial Türkçe

Merhaba Dünya Uygulaması NetBeans İçin | Java Tutorial Türkçe

Bu yazı Java Tutorial Türkçe projesi kapsamında Algoritma Uzmanı tarafından ilgili linkten Türkçeye çevrilmiştir.

Artık ilk uygulamamızı yazmanın zamanı geldi. Bu uygulama NetBeans IDE isimli program geliştirme uygulamasında yapılacaktır. NetBeans, JDK’nın kurulu olduğu her işletim sisteminde programınızı derleyebilir. Yani siz bu uygulamayı Microsoft Windows, Solaris OS, Linux ve Mac OS X işletim sistemlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Checklist

ilk programınızı yazabilmeniz için gerekli olanların listesi aşağıda verilmiştir.

İlk Uygulamanızı Yazın

MerhabaDunyaUygulaması isimli programınız oluşturmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

  • IDE Projesi OluşturmaIde ile bir proje oluşturmak sizin için büyük kolaylıktır. IDE Projesi oluşturduğunuzda aynı zamanda programınızın çalışabileceği bir ortam da oluşturmuş olursunuz. IDE ile proje oluşturmak pek çok problem oluşması ihtimalini elemine eder, sizi komut satırında kod yazmaktan ve çalıştırmaktan kurtarır. IDE üzerinde uygulamanızı build edebilir, çalıştırabilirsiniz.
  • Kodunuzu Oluşturulmuş Kaynak Dosyasına YazmaKaynak dosyası sizin için oluşturulmuş kaynak kodlarını barındırır. Proje oluşturduğunuzda sizin için generate edilmiş kodlar iskelet yapıyı oluşturur. Biz bu kodları birazdan editleyip “Merhaba Dünya” yazdıracağız.
  • Kaynak Dosyanızı .class Dosyasına Compile Etme
   IDE içerisinde Java Compiler bulunur. Bu compiler sizin yazmış olduğunuz kodları Java Sanal Makinasının anlayabileceği bytekodlara çevirir. Bu kodları yalnızca JVM anlayabilir, kullanıcı için bunlar anlamsızdır.
  • Programı Çalıştırma
   IDE içerisinde Launcher Tool adı verilen yapı programlarınızı çalıştırmaya olanak verir.
Algoritma Uzmanı Notu: “İki saattir IDE IDE diyorsun, nedir bu IDE” diye soruyorsanız hemen cevaplayalım, IDE = Integrated Development Environment anlamındadır. Yani entegre edilmiş geliiştirme ortamı diye Türkçeye çevrilebilir. IDE program derleme (compile etme) ve program çalıştırma için uygundur. Yani Visual Studio, Netbeans gibi programlar esasında IDE’dir. Not: Mesela notepad ++, sublime text ide değil, kod editorudur. Aradaki fark, compile etme ve program çalıştırma için gerekli ortamlar kod editörlerinde bulunmaz. (eklenti ve benzeri şeyler oluyor, ancak yetersiz)

IDE Projesi Oluşturma

1- İlk olarak NetBeans IDE’yi çalıştırın.

2- Program Açıldıktan sonra Üstteki Menuden File | New Project seçimini yapın.

3- New Project Wizard (New Project’e tıkladığınızda açılan pencere) üzerinde “Java” kategorisi otomatik seçili gelir. Projecs kısmında bir çok java projesi template’i göreceksiniz. seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. (Next)

4- Name and Location penceresinde;

Project Name: Projenizin adıdır, buraya vermek istediğiniz adı girin, ya da direkt aşağıdaki resimdeki gibi Hello World App yazın.

Create Main Class: Varsayılan olarak işaretlidir, oraya resimdeki adı girebilirsiniz, ya da otomatik oluşmuş haliyle bırakabilirsiniz.

5- Finish’e tıklayın.

Finish’e tıklama işleminden sonra Projeniz IDE ortamında açıklanacak ve aşağıdaki bileşenlere sahip olacaktır.

Projects Penceresi: Bu pencerede projenize dahil olan bileşenler hiyerarşik bir biçimde gösterilir ve içerisinde kaynak dosyaları, kütüphaneleri bulunur. Siz ekledikçe bunların kümesi genişler, kolay şekilde yönetebilirsiniz.

Source Editor: Source editor kodlarınızı yazacağınız kısımdır.

Navigator: Bu kısımda classlarınız metotlarınız listelenir, kolayca metotlarınıza ya da classlarınıza erişebilirsiniz.

Platform Olarak JDK 8 Ekleme (Eğer gerekliyse)

Eski bir sürüm yüklediyseniz JDK 8 platformunu eklemeniz gerekli olabilir. Bulunu gerçekleştirmek için Üstteki menü’den Tools bölümüne gelin ve Java Platforms kısmına tıklayın.

Eğer JDK 8’i listede göremiyorsanız(Java 1.8 ya da 1.8.0 kurulu değilse), Add Platform‘a tıklayın ve JDK 8 install bölümüne gidin ardından Finish’e tıklayın.

Bu JDK’yı tüm projeler için default hale getirmek için –jdkhome parametresi ile IDE’nizi çalıştırabilir ya da netbeans_j2sdkhome özelliğine NETBEANSINKURULUOLDUĞUYER/etc/netbeans.conf dosyasına ekleyebilirsiniz.

Ancak sadece şuanki projenize eklemek istiyorsanız, Project bölümünde (IDE’nizin ana ekranında sağ bölümdeki panel)  projenizin isminin üzerine sağ tıklayın Properties‘i seçin. Libraries‘e tıklayın. Ardından Java Platform menüsünden JDK 1.8’i seçin.

 

Generated Source File içerisine Kod Ekleme

Projenizi oluştururken Create Main Class seçeneğini işaretlediğinizi hatırlıyorsunuzdur. Bu seçim sayesinde NetBeans bizim için bir tane class oluşturdu. Bu class içerisinde bir takım hazır kodlar bulunmakta. Bunlar bizim için iskelet yapı oluşturuyor. Bunların ne işe yaradığına ileride değineceğiz. Şu an sizin o yapıda bakacağınız yer aşağıdaki yazının bulunduğu alan.

// TODO code application logic here

Yukarıdaki ifadenin bir satır altına geçin ve belirttiğimiz kodu yazın.

System.out.println("Hello World!"); // yazılı stringi göster.

Şimdi üst satıra baktığınızda şöyle bir ifade göreceksiniz

/**
 *
 * @author
 */

Bu satırlar kodunuzu etkilemez, bunlara yorum satırı denir, şimdi Bu satırları aşağıdaki ile değiştirelim.

/**
 * Bu benim ilk programım
 * Algoritma Uzmanı'nın hazırladığı Java Tutorial Türkçe Projesi
 */

programınızı yazdığınızda bu satırlar derlenmez, yalnızca siz kodunuza baktığınızda bu satırları okuyabilirsiniz.

 Büyük Küçük Harf ayrımına dikkat edin. Java’da A ve a aynı şey değildir. Java Case Sensetive bir dildir, bu yüzden kodlarınızda kullandığınız harflere dikkat etmeniz gereklidir.

Buraya kadar gerekli adımları yaptıysanız File | Save deyin. Bu işlem projenizi kaydedecektir. Programınız aşağıdaki yapıya benzeyecektir.

/*
*
* Algoritma Uzmanı Java Tutorial Türkçe Projesi ilk Örnek
*
 */
package helloworldapp;

/**
 *
 * @author Algoritma Uzmanı
 */
public class HelloWorldApp {

  /**
   * @param args the command line arguments
   */
  public static void main(String[] args) {
    // TODO code application logic here
    System.out.println("Hello World");
  }
  
}

Not: Yorum satırları tamamen önemsizdir, değişiklik gösterir. Önemli olan Hello World yazdırdığımız satırdır.

Kaynak Dosyasını .class dosyasına Derleme

Dosyanızı compile etmek (derlemek) için Run | Build Project (Hello World App) seçeneğini seçin. Output ekranında aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız.

Eğer BUILD SUCCESSFULL yazısını gördüyseniz başarıyla programınızı derlemişsiniz demektir.

Eğer BUILD FAILED gibi bir yazı gördüyseniz programınızda bir hata yapmışsınız demektir. Ya bir yeri silmiş, ya da yanlış bir şey yazmışsınızdır. Örneğimize bağlı olduğunuzdan emin olup tekrar denemelisiniz.

Başarılı bir derlemeden sonra .class uzantılı bir dosya oluştuğunu söylemiştik. Şimdi bunu teyit edelim ve Projects panelinde yer alan Files penceresine tıklayalım.  Build altında classes onun da altında helloworldapp klasörünün içerisinde HelloWorldApp.class dosyasının oluştuğunu göreceksiniz. İşte bu derlenmiş bir dosyadır ve bytecodes cinsindedir. Bu dosyayı yalnızca JVM anlayabilir.

Artık projemizi derlediğimize göre çalıştırabiliriz.

Programı Çalıştırma

Üst menüde Run | Run Main Project‘e tıklayalım, aşağıdaki gibi bir output’un geldiğini göreceksiniz.

Tebrikler, ilk programınızı başarı ile çalıştırdınız.

Sonraki Yazı: Merhaba Dünya Uygulaması Windows İçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir