Home / Java Tutorial Tükçe / Başlangıç / Java Teknolojisi Hakkında | Java Tutorial Türkçe

Java Teknolojisi Hakkında | Java Tutorial Türkçe

Bu yazı Java Tutorial’ın ilgili linkinden Türkçeye Algoritma Uzmanı sitesi tarafından çevrilmiştir.

Java Teknolojisi, programlama dili olmanın yanı sıra, aynı zamanda da bir platformdur.

Java Programlama Dili

İçerik

Java Aşağıdaki ifadelerle nitelendirilebilecek High Level bir programlama dilidir.

 • Basit (simple)
 • Nesne Yönelimli (object oriented)
 • Dağıtık (distrubuted)
 • Multithreaded ()
 • Dinamik
 • Nötr Mimarili (Architecture neutral) (Açıklama: Bu ifade yazılım geliştirirken işletim sistemine bağlı kalmaksızın geliştirme imkanını vurgulamak için eklenmiş)
 • Portable (her platforma uygun)
 • Yüksek Performans
 • Güçlü Yapı (Robust)
 • Güvenli (secure)

Bu keyword’lerin hepsi James Gosling ve McGilton’un hazırladığı The Java Language Environment içeriğinde anlatılmıştır.

Java Programlama dilinde tüm kaynak kodları normal bir text dosyasına .java uzantısı ile yazılır. Daha sonra bu dosyalar .class dosyalarına compile edilir. Compile etme işlemini javac gerçekleştirir. Çevrilen .class dosyası esasında native (yerel) bir yazılım değildir. Yani İşlemci tarafından direkt okunamaz. .class uzantılı dosyalar esasında bytecodes dediğimiz, yalnızca Java Virtual Machine (Java Sanal Makinası) tarafından anlaşılabilecek kodları içermektedir. Programınızı esas olarak çalıştıran Java Virtual Machine (ks: JVM) programıdır.

Oracle’ın web sitesi’nden alınmıştır.

 

 

 

 

 

Kodlarınızı JVM’nin çalıştırmasının sebebi işletim sistemleri arasındaki farktır. Java’nın en öne çıkan özelliği olan, Tek bir yerde yazıp, her yerde çalıştırabileceğiniz kodları oluşturan şey Java Virtual Machine’dir. Her işletim sistemine özgü, farklı bir JVM bulunur. Sizin yazdığınız kodları Native koda yani işlemcinin anlayabileceği koda çeviren JVM yapısıdır.

JVM Farklı mimarilere sahip işletim sistemlerine destek verir.

Java Platformu

Şu ana kadar java programlama dilinden bahsettik. Yazının başında Java’nın aynı zamanda bir platform olduğunu söylemiştik. Peki platform ne demektir? Platform, donanımın ya da yazılımın çalıştırıldığı ortam demektir. En bilindik platformlara Örnek Microsoft Windows, Solaris, Linux ve MacOS’tur. Pek çok platform hem içerdikleri yazılım ile hem de birlikte çalıştıkları donanım ile platform kavramını oluşturur. Ancak Java Platformu diğer platformlardan farklı olarak yalnızca yazılımdan oluşmaktadır.

Java Platformunun iki bileşeni (component) bulunmaktadır.

 • Java Virtual Machine
 • Java Application Programming Interface (API)

Java Virtual Machine’den zaten bahsettik. Pek çok işletim sisteminde, o işletim sisteminde compile edilen kodların, işlemcinin anlayabileceği dile çeviren bir programdır.

Peki şimdi API kavramından bahsedelim. Java API, içerisinde pek çok kullanıma hazır (ready-made) bileşenleri bulundurur. Library (kütüphane) şeklinde hazırlanmış ve pek çok class ve arayüz ile ilişkilendirilmişlerdir. Java dünyasında Library kavramı packages olarak adlandırılmaktadır. Bir sonraki Yazımız Olan Java Teknolojisinin Yapabildikleri Nelerdir? Yazısında API Kavramının bazı bölümleri açıklanacaktır.

API JVM ile hazırladığınız java dosyası arasındaki segmenti oluşturur.

Platform Bağımsız ortamlarda, Java Platformu Yerel koddan (Native Code) biraz daha yavaş kalabilmektedir. AnCompiler’ın ve JVM teknolojisinin getirdiği performanslar bu sorunu önemsiz kalmaktadır.

 

Sonraki Yazı: Java Teknolojisi Neler Yapabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir