Home / Java Tutorial Tükçe / Başlangıç / Java Teknolojisi Neler Yapabilir? | Java Tutorial Türkçe

Java Teknolojisi Neler Yapabilir? | Java Tutorial Türkçe

Bu yazı Java Tutorial İçeriğinin ilgili linkinden Algoritma Uzmanı tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Genel kanı, high-level Java Programlama dilinin oldukça güçlü olduğu yönündedir. Tüm özelliklerinin yüklü olduğu java platformu size aşağıdaki özellikleri sağlar.

Algoritma Uzmanı Notu: High-Level Programlama dili demek, kullanıcıya daha yakın programlama dili demektir. Türkçe Yüksek seviyeli dil demektir. Ancak buradaki yüksek seviye ifadesi, olumlu bir durumu vurgulamak için değil, yalnızca kullanıcı düzeyine (user level) daha yakın olduğunu vurgulamak içindir. Örnek olarak Tersi şekilde Assembly low level bir dildir. Bu dil, işlemcilere özel olarak ayrı bir şekilde yazılmak zorunda kalınır, makine düzeyine yakın olduğu için low level (düşük seviyeli) olarak adlandırılır. Bunda da olumsuzluk anlamı değil, makine seviyesine yakınlık anlamı çıkarılmalıdır.

Geliştirme Araçları (Development Tools) : Java Development Tools sizlere Compile etme, programınızı çalıştırma (run), çalıştırma sürecini görüntüleme (monitoring), debug etme (hata ayıklama) ve dökümantasyon imkanı sağlamaktadır. Yeni bir java geliştiricisi olarak, temelde javac ile compile işlemlerini gerçekleştirecek, java ile programınızı çalıştıracak ve javadoc ile dökümantasyonunuzu gerçekleştireceksiniz.

Uygulama Programlama Arayüzü (Application Programming Interface): API olarak kısaltılan sistem Java Programlama dilinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Uygulamalarınızda hazır olarak kullanabileceğiniz pek çok class’ı içeren API’ler Network’ten güvenliğe, XML oluşturmaktan Database erişimine kadar pek çok konuda işinize yarayacaktır. Oldukça Geniş olan bu sistem hakkında daha çok bilgi almak için Java Platform Standart Edition 8 Documentation içeriğine bakabilirsiniz.

Deployment Teknolojisi: JDK Yazılımı Java Web Start Yazılımı ve Java Plug-in yazılımı gibi deployment uygulamaları içermektedir.

Algoritma Uzmanı Notu: Deployment demek, yazılım içerisinde yaptığınız değişiklikleri kullanıcıya yansıtmak demektir. Bu özellikte Java’nın bu iş için özel yapılarının olduğu vurgulanmıştır. Şu an tam anlamadıysanız kafanıza takmayın, Java Tutorial’ın ilk bölümleri dersten çok Java’nın hava atmasından ibarettir 🙂 Takipte kalın ileride olaylar ilginçleşecek.

Kullanıcı Arayüzü Araçları (User Interface Toolkits): Java, görsel ihtiyaçlara yönelik olarak JavaFX, Swing ve Java 2D araçları içermektedir.

Entegrasyon Kütüphaneleri (Integration Libraries): Java içerisinde pek çok Entegrasyon Kütüphanesi bulunmaktadır. Bunlar Java IDL API, JDBC API, Java Naming and Directory Interfase (JNDI), Java RMI ve Java Remote Method Invocation over Internet Inter-ORB Protocol Technology (Java RMI-IIOP) teknolojileridir. Bu teknolojiler database erişimi sağlayarak uzaktaki nesneleri yönetebilmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir