Home / Java Tutorial Tükçe / Başlangıç / Java Teknolojisi Yaşamımızı Nasıl Etkiler | Java Tutorial Türkçe

Java Teknolojisi Yaşamımızı Nasıl Etkiler | Java Tutorial Türkçe

Bu yazı Java Tutorial Türkçe projesi kapsamında Algoritma Uzmanı tarafından ilgili linkten Türkçeye çevrilmiştir.

Java sizlere ün kazanmanın, geleceğinizi garanti altına almanın ya da iş sahibi olmanızın garantisini veremez. Ancak, sizlere programlarınızın daha iyi olacağını, diğer programlama dillerine göre bilgisayarınızın daha az efor harcayacağını söyleyebilir. Java teknolojisi sizlere aşağıdaki konularda yardımcı olacaktır;

Hızlı Başlangıç: Java programlama dili, güçlü bir nesne yönelimli programlama dilidir. Öğrenmesi kolaydır, hele hele Ansi C ya da C++ gibi dillere aşinaysanız süreç daha kolay olacaktır.

Daha Az Kod: Java programlama dili ile yazılan programların metrikleri incelendiğinde (class sayısı, method sayısı vb…) benzeri programlardan (C, C++ gibi) daha az kod yazıldığı gözlemlenmiştir. (çevirmen notu: burada tabii ki aynı iş ile karşılaştırılma yapılmış)

Daha İyi Kod: Java programlama dili sizi daha iyi kod yazmaya teşvik eder. Otomatik garbage collection ile daha az memory (Ram) harcarsınız. Javabeans bileşeni mimarisi ve bu bileşenin oldukça geniş olan alanı sayesinde kodlarınız test edilir ve daha az bug ile karşılaşırsınız.

Hızlı Program Geliştirme: Java programlama dili C++’dan daha basittir. Program geliştirme süreniz, C++ ve benzeri bir dil ile programlama geliştirmekten daha hızlı olmaktadır. Ve tabii ki daha az kod satırından oluşur.

Algoritma Uzmanı Notu: Java ilk çıktığında aşık attığı programlama dili C++’tı, bu yüzden Java Tutorial içerisinde sık sık C++ ile karşılaştırma göreceksiniz. Java C++ ile yapılabilen çoğu şeyin yapılabilmesini garanti eder. Bu yüzden Java, Python gibi programlama dilleriyle ya da JavaScript gibi Scripting dilleriyle karşılaştırılmamalıdır.

Platform Farklılıklarını Ortadan Kaldırır: Programınız portable bir hale gelir farklı dillerde yazılmış kütüphaneleri kullanmak zorunda kalmazsınız.

Bir Kere Yaz, Her Yerde Çalıştır: Çünkü java ile yazılmış programlar makinadan bağımsız bytecode’lara compile edilir, bu bytekodları, değişik platformlardaki JVM’ler tarafından çalıştırılabilir.

Yazılımınızı Çok Kolay Kolay Dağıtın: Java Web Software sayesinde kullanıcılar güncellemelerinize tek bir click ile ulaşabilir. Otomatik versiyonunda çalıştırılan program direkt olarak bir update olup olmadığını kontrol eder ve eğer varsa son versiyonunu otomatik yükler. Eğer bir update varsa, Java Web Start otomatik olarak update işlemini gerçekleştirir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir