Home / Blog / RSUB Kurulumu ve Kullanımı

RSUB Kurulumu ve Kullanımı

Remote cihazlar ile çalışırken, kod güncelleme işlemi işkenceye dönebilir. Kendi bilgisayarınızda kod yazıp, uzak bilgisayara kod atmak, bir hata çıkınca bu süreci tekrar tekrar tekrarlamak inanılmaz sıkıcı bir işlemdir. SSH ile uzak sunucuya bağlanıp nano ya da vim editör ile bunları yapmak da belki çok daha sıkıcıdır. Bunun için RMate denilen eklenti çıkarılmıştır. Uzak sunucudaki dosyaları kendi bilgisayarınızdaki bir editör ile açarsınız, yaptığınız güncellemeler direkt olarak kaydedilir.

RMate genel eklentinin adıdır, SSH ile bağlantı kurar. Bu yazıda protokolün ayrıntılarına değinilmeyecektir. RSUB Kurulumu ve kullanımı anlatılacaktır. RSUB nedir derseniz, RSUB, Rmate eklentisinin sublime text ile kullanılmasını sağlan bir eklentisidir. Bu eklentinin sublime text tarafında kurulması, rmate eklentisinin ise uzak bilgisayarda kurulması gerekmektedir. Tabii biz burada uzak bilgisayarın Linux makinası olduğunu varsayıyoruz.

Uzak Bilgisayar Tarafında RMate kurulumu

Cihazınıza SSH ile bağlandıktan sonra konsola aşağıdaki komut ile RMate’i indirin.

sudo wget -O /usr/local/bin/rsub https://raw.githubusercontent.com/aurora/rmate/master/rmate
Daha sonra chmod ile yetki vermemiz gerekiyor;
sudo chmod a+x /usr/local/bin/rsub
Uzak sunucu tarafındaki işlem bununla sonlandı. (Şimdilik)

Sublime Text RSub Kurulumu

Sublime Text editörü açalım. Ardından Preference üzerinde Package Control’e tıklayalım;

 

Ardından Install Package yazalım. (Install yazınca otomatik olarak geliyor zaten)

 

Ardından gelen yere RSUB yazın. İlk sırada gelecektir. (Bende zaten kurulu olduğu için gelmiyor, o yüzden resim yok 🙂 )

 

 

Bu işlemin ardından RSUB eklentisi sublime text editör üzerinde kurulmuş oluyor. Tabii işimiz bitmedi, uzaktaki cihaza ssh ile bağlanmamız gerekecek ancak biz bu bağlantıyı belirli bir port üzerinden yapmalıyız. (52698) Bu işlem kafanızı karıştırmasın. Şimdi paşa paşa bilgisayarımıza eğer yoksa Putty Programını indirelim. Bilmeyenler için söyleyelim, Putty Başta SSH olmak üzere pek çok çeşitli bağlantı kurmamızı sağlayan bir programdır. https://www.putty.org/ adresinden indirebilirsiniz.

RSUB Putty Ayarları

Putty’i bilgisayarınıza kurduysanız (tabii ki kendi bilgisayarınıza kuracaksınız, uzaktaki cihaza buradan erişeceğiz.) programı açalım. Ardından sol bölümde göreceğiniz Connection bölümünün altında SSH denilen solunda + işareti olan bir yer var. + işaretine tıklayın ve Tunnels yazan bölüme gelin.

Yukarıdaki ekranı iyi inceleyelim. Source Port Yazan yer var. Oraya 52698 yazmanız gerekiyor. Bu değer RMATE’in default değeridir. Daha sonra Destination yazan yere localhost:52698 yazalım. Default olarak Local işaretli olan bölümde Remote bölümünü seçelim ve Add diyelim. (Add demeyi asla ihmal etmeyin)

Son olarak soldaki menüde en üstte yer alan Session bölümüne gelelim.

Host name yazan kısma IP adresini yazalım. Ama Saved Session kısmına aynı IP adresini yazıp Save Demeyi ihmal etmeyelim. Değilse her defasında putty üzerinde Tunnel ayarı yapmanız gerekir. SSH ile direkt bağlantı yaparsanız RSUB’u kullanamazsınız bunu unutmayın. Tunnel ayarı yapmak kritik nokta yani.

Şimdi direkt Putty üzerinde Open diyelim. (sublime text’in açık olduğundan emin olunuz) SSH bağlantısı yaptıktan sonra tek yapmanız gereken konsol üzerinde düzenlemek istediğiniz dosyayı rsub ile çağırmak.

ÖRN: sudo rsub duzeltilecekdosya.txt

bir dosyayı rsub komutu ile çağırdığınızda o dosya sublime text üzerinde açılacaktır. Sizin yaptığınız düzenlemeler aynı şekilde uzak bilgisayar tarafında düzenlenir.

 

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir