Home / Laravel Dersleri / Laravel Konfigürasyonu

Laravel Konfigürasyonu

Laravel Config Dosyası içerisinde uygulamanıza dair tüm konfigürasyonlar bulunur. Konfigürasyon derken, database’den tutun da session’a, mail’den servislere kadar herşey.

Laravel Ayarları

İçerik

Laravel’i kurduktan sonra yapmanız gereken ilk iş, storage ve bootstrap klasörlerine yazma izmi vermektir.

Daha sonra Application Key oluşturmalısnız. komut satırını açıp, uygulamanızın bulunduğu dizine giderek aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

php artisan keygenerate

Ayrıca config/app.php dosyası içerisinde zaman dilimi gibi ayarları yapabilirsiniz.

Environmental Konfigürasyonu

Laravel ile geliştirdiğiniz uygulamalarda tek bir ortama mahkum olmak zorunda değilsiniz. Mesela test için ayrı, müşteriye sunduğunuz yazılım için ayrı ortam oluşturabilirsiniz. Ortamlar .env dosyasında tutulmaktadır. Eğer Laravel’i Composer kullanarak indirdiyseniz, dosya otomatik olarak oluşacaktır. .env dosyasının içi aşağıdaki gibi görünür.

İlk satırda gördüğünüz üzere otomatik olarak local gelmiş durumda. Bunu test olarak ya da production olarak değiştirmek sizin elinizde.

Laravel Database Konfigürasyonu

Database ile bağlantılarımızı config/database.php ile gerçekleştireceğiz. Burada ilgili parametreleri girerek hiç kod yazmadan database bağlantısını hazır etmiş olacaksınız.

Laravel Projeye İsim Verme

Aşağıdaki komutu girerek uygulamanıza isim verebilirsiniz.

php artisan app:name <uygulamanızın ismi>

NOT: Sürekli uygulama dememiz kafanızı karıştırmasın, elbette laravel ile web sitesi yapıyoruz. Ama artık yeni terminolojide uygulama denilmesi tercih edilmekte.

Laravel Bakım Modu

Laravel ile sitenizi bakım moduna almak çok kolay. Aşağıdaki kodu girdiğiniz anda Maintenance Mode‘a girmiş olacaksınız.

php artisan down

Sitenizi bakımdan sonra açmak içinse;

php artisan up

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir