Home / Matematik / Asal Sayılar Konu Anlatımı & Asal Sayılar Örnek Soru

Asal Sayılar Konu Anlatımı & Asal Sayılar Örnek Soru

Asal sayı, 1 sayısı ve kendisinden başka tam böleni olmayan sayılara denir. yani hiçbir sayıya bölünemez. Örneğin 7 sayısı asal sayıdır. Tek tek bölmeyi denerseniz yalnızca 1’e ve 7’ye (yani kendisine) bölündüğünü göreceksiniz. Burada bölünmek ile kasıt, tam bölendir. Yani 7 mesela 2’ye bölünür, sonuç da 3.5 çıkar, ancak burada kasıt, tam bölen sayılardır.

En küçük asal sayı 2 dir. 2 sayısı istisnai olarak çift sayıdır, iki dışındaki tüm asal sayılar tektir. Neden derseniz, normalde tüm çift sayılar 2’ye bölünebilir, bu durum da asallık durumunu bozar. Ancak iki sayısı 1 ve 2 (yani kendisi) sayılarından başka sayıya bölünemediği için tek asal sayıdır.

 

Asal Sayılar Örnek Soru – 1s

Örnek: x asal sayı ve y tam sayı olduğuna göre, y değeri kaçtır?

 

 

Çözüm: Soradaki x ve y değerlerinin tanımına dikkat etmek gerekli. x’in asal, y’nin tam sayı olduğunu gözden kaçırmamalıyız. ilk adım için x ortak parantezine alacağız.

Soldaki ifadeye göre 7 sayısının çarpanlarını bulmamız gerekir. 7 sayısı asal olduğu için, 7 sayısının çarpanları 1 ve 7’dir. Ancak x hangisi, (y-3) hangisi olacak? bu durumda soruya tekrar bakıyoruz ve x sayısının asal sayı olduğunu tekrar hatırlıyoruz. o halde, x = 7 olur. Neden 1 olmaz? Çünkü 1 sayısı asal değildir.

x = 7 olduğuna göre (y – 3) = 1 olmalıdır. buradan y = 4 buluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir