Home / Python Dersleri / Python Dersleri – Python Programlama Dili Özellikleri Nelerdir?

Python Dersleri – Python Programlama Dili Özellikleri Nelerdir?

Günümüzün en revaçta olan yazılım dillerinin başında gelen Python programlama dili pek çok kişinin öğrenmeye çalıştığı bir dildir. Kullanım alanı oldukça geniş olan python’un bırakın geleceğini, şu anki konumu bile oldukça ileri bir düzeydedir. Komünitenin tam destek verdiği bir dil olma özelliği taşıyan Python hakkında sizlere oldukça zengin bir içerik hazırlamayı amaçlamaktayız.

Python Programlama Dili Özellikleri

Python Interpreted Bir dildir: Interpreted ne demektir diye sorarsanız bunun işinizi kolaylaştıran bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Normalde, (low level dillerde) yazdığınız kodu çalıştırabilmeniz için Compile etmeniz gereklidir. Ancak Python’da buna gerek duymazsınız. Yazdığınız kodlar direkt olarak çalıştırılır. Python High Level bir dil olduğu için buna gerek duymuyor. (python benzeri diğer diller PHP ve Perl’dir.)

Python İnteraktif bir dildir: Python ile yazdığınız kodun direkt çıktısını alabilirsiniz. Yani siz bilgisayar başına oturduğunuzda ilgili ide’yi açıp 4+5 yazıp enter’a bastığınız anda size çıktıyı verir. Bu da inanılmaz bir öğrenme kolaylığı vermektedir. Yani siz yazdığınız satırın ne sonuç verdiğini direkt gözlemleyebilirsiniz.

Python Nesne Yönelimli Bir Dildir: Yazılımla ilgilinen hemen herkes OOP yani nesne yönelimli programlama konusuna vakıftır ya da en azından duymuştur. Modern bir programlama anlayışı olan Nesne yönelimli programlama işlemini Python ile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Class, method oluşturma, ve kullanım işlemlerinizi çok rahat bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Python Başlangıç seviyesi için uygundur. Eğer programlamaya yeni başlıyorsanız Python’un kendiniz için uygun olup olmadığını sorguluyorsanız cevabımız kesinlikle evet. Python başlangıç seviyesinde olan kişiler için uygun bir dildir.

 

One comment

 1. barankaygusuz

  Kolay gelsin biz

  Affiliate Marketing Sektöründe çalışan Bir Firmayız
  sistem olarak worldpress çalışıyoruz ve sistemimizi python a çeviriyoruz
  bu konuda bilgili iseniz sizinle tanışmak yardım almak istiyoruz
  sistemde belli bir noktada tıkandık hata kodları ile uğraşıyoruz konu
  ile alakaşı arkadaşlar ile tanışmak veçalışmak isteriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir