Home / Raspberry Pi Dersleri / Putty İle Raspberry Pi Cihazına Bağlanmak

Putty İle Raspberry Pi Cihazına Bağlanmak

Putty ile bağlanmak derken, aslında putty’nin yalnızca bir aracı olduğunu, bunun alternatiflerinin de olduğunu en başta hatırlatmak isterim. Bizim yapacağımız bağlantı türü SSH şeklindedir.

Putty ile Raspberry Pi’ya bağlanmak için Gereklilikler

Raspberry içerisinden ssh enable edilmiş olmalıdır. (eğer raspberry pi’dan hiçbir şekilde görüntü alamıyorsanız Raspberry Pi SSH Aktif Etme makalemize göz atın çok kısa)

Raspberry Pi makinası ağa bağlı olmalı, putty’nin kurulu olduğu cihazınızdan ip adresine ping atabilmelisiniz.

Raspberry Pi cihazına erişiminiz varsa “ifconfig” komutuyla ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa Advanced IP Scanner Kullanarak cihazınızın ip adresini bulabilirsiniz. -ipucu, Raspberry cihazların MAC adresleri b8 ile başlar.

Ee Tabii bir de Putty kurulu olmalı.

Ufak bir tavsiye, putty’i indirip kurduktan sonra açın, taskbar’daki simgesi üzerine tıklayıp sabitleyin. Böylelikle kanser olmanızın önüne geçersiniz.

Putty’i açın;

Her şey çok açık, Hostname yazan kısma Raspberry Pi cihazının IP Adresini gireceksiniz. Eğer unutursanız falan diye Saved Sessions yazan kısma IP Adresinizi yazın ve Save diyin. Böylelikle her seferinde IP Adresi yazma derdinden kurtulmuş olursun.

Bir tane siyah ekran sizi karşılayacak, eğer işlemleri doğru yaptıysanız size kullanıcı adınızı soracaktır, sonra da parolanızı. Eğer bunları değiştirmediyseniz default hali aşağıdaki gibidir.

username: pi

Password: raspberry

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir