Home / React Native / React Native Nedir? | React Native Dersleri

React Native Nedir? | React Native Dersleri

React Native günümüzde hızla popülerleşen JavaScript frameworklerinden bir tanesi. Mobil uygulama geliştirmemize yarayan React Native, Javascript bilen insanlara mobil uygulama geliştirme imkanı sunuyor.

Facebook tarafından geliştirilen React Native, gerçek anlamda “Native” uygulama geliştirmenize olanak veriyor. Benzer teknolojilerden kendisi ayıran en önemli unsur da bu olsa gerek. Bir mobil uygulamanın “Native” olması demek, genel anlamda o mobil işletim sistemiyle daha uyumlu çalışması manasına geliyor.

React Native’i daha iyi tanımak için resmi açıklamalarını inceleyerek açmaya çalışalım. React teknolojisi ile, native uygulamalar yapmanıza olanak tanıyan teknolojinin içerisine hazır componentler bulunuyor. Esasında bu dilin en önemli özelliği de bu, zira teknoloji içerisinde hazır componentler bulunmasaydı, javascript ile native uygulama yapmak imkansız olacaktı.

Bu teknolojinin Apache Cordova ve türevleri ile karıştırılmaması gerekiyor. Zira bu teknolojilerde web uygulaması yapılıyor. Halbuki React Native size yerel bir uygulama yapmanın anahtarını veriyor.

Peki React Native hangi platformlara destek veriyor? Android ve iOS bazlı uygulama yapma olanağına sahipsiniz. Ayrıca platforma özgü kod yazmanızda mümkün. Yani iOS’ta olup, Android’de olmayan bir özelliği de kullanabilirsiniz.

React Native Özellikleri

  • React Framework’ü kullanılır
  • Native uygulamalar geliştirirsiniz. (Javascript ile)
  • Android ve iOS’a yönelik kod yazarsınız.

React Native Avantajları

  • Java Script – Javascript ile mobil uygulama geliştirebilirsiniz.
  • Ortak Kod – Yazdığınız kod Android ve iOS’ta da çalışır. Yani tek kod yazarsınız
  • Komünite – React Native kullanımı inanılmaz derecede yaygın.

React Native Dezavantajları

Eğer React Native tarafından size sağlanmayan bir fonksiyon yazmaya çalışırsanız, platforma yönelik kod yazmanız gerekmektedir. Ancak şu anda bile yeterli sayıda componentın sizlere sunulduğunu unutmamalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir