Home / Veri Yapıları / Tek Yönlü Bağlı Liste Konu Anlatımı (Singly Linked List) – Bağlı Liste Oluşturma

Tek Yönlü Bağlı Liste Konu Anlatımı (Singly Linked List) – Bağlı Liste Oluşturma

Genel olarak bağlı liste denilince anlaşılan şey Tek Yönlü bağlı listelerdir. Bağlı Listenin en sade halini barındırmaktadır. Tek yönlü denmesinin sebebi her düğümün kendisinden sonra gelen düğümü işaret etmesidir. Yani geriye dönük bir işaret söz konusu değildir. Yalnızca öndeki düğüm işaret edilir, arkadaki düğüm işaret edilmez.

Bu yapıyı oluşturmak için C dilinde genelde struct yapısı ile düğüm tanımlanmaktadır.

struct node{
    int data;
    struct node *next;
};

Yukarıdaki yapı tek yönlü bağlı listelerde düğüm yapısını tanımlamak için kullanılmaktadır. Tabii ki bu düğüm yapısından düğüm üretmek için bir hafıza alanı türetmemiz gerekmektedir. Bu hafıza alanını da Malloc fonksiyonu ile oluştururuz. Bu durum C dili için geçerlidir. Çünkü C dilinde dinamik alan oluşturma söz konusudur. Bir struct yapısı türetmenin yolu Malloc fonksiyonunu kullanmaktan geçmektedir.

Malloc Fonksiyonu Nedir?

Malloc fonksiyonu temelde yazılımcının belirttiği yer kadar hafızada alan ayırmayı sağlar. Normal değişkenlerde bu alan otomatik olarak oluşturulur. Örneğin siz int x yazıp programı çalıştırdığınızda bu alan otomatik olarak oluşturulurken, yukarıdaki struct yapısı gibi yapılarda veri oluşturabilmemiz için Malloc fonksiyonunu kullanmamız gerekmektedir. Peki Tek yönlü bağlı liste yapısında Malloc fonksiyonu nasıl kullanılır?


struct node* createNode()
{
    struct node* newNode = (struct node*)malloc(sizeof(struct node));
    return newNode;
}

Yukarıdaki fonksiyonda tek yönlü bağlı liste için düğüm üreten bir fonksiyon oluşturduk. Bu fonksiyonu ileride eleman ekleme işlemlerinde rahatlıkla kullanabiliriz.

One comment

  1. Merhaba. Siteniz öyle güzel öyle açıklayıcı ki… Emeğinize sağlık, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir